W naszych czasach naznaczonych niesłychaną przemocą – na Ukrainie, w Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie i Afryce – przyjmijmy Dzieciątko z Betlejem jako jedynego Zbawiciela człowieka i świata, bo nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni. Przyjmijmy Niemowlę z Betlejem jako niewyczerpane źródło prawdziwego pokoju, którego tak bardzo pragnie każde ludzkie serce – mówił podczas Pasterki abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował Mszę św. w noc uroczystości Narodzenia Pańskiego w katedrze poznańskiej. W homilii zauważył, że choć wierni gromadzą się o nietypowej porze, ta noc przepełnia chrześcijan wdzięcznością z narodzenia Chrystusa. Metropolita poznański podkreślił, że „przez Maryję stała się rzecz jedyna w dziejach, której do końca nie pojmą nawet aniołowie: oto Syn Boży, Bóg prawdziwy, stał się człowiekiem!”.

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał, że osiemset lat temu, w 1223 r. w Greccio św. Franciszek z Asyżu wprowadził żłóbek do liturgii Kościoła. „Franciszek bardzo lubił to miejsce, bo mawiał: W żadnym wielkim mieście nie widziałem tylu nawróceń, co w małym Greccio. Po odbytej przez niego  podróży do Ziemi Świętej, tamtejsze groty przypomniały mu krajobraz Betlejem” – zauważył abp Gądecki.

„Gdy my sami stajemy dzisiaj przed żłóbkiem, nasza myśl powraca do okresu dzieciństwa, kiedy to oczekiwaliśmy niecierpliwie, aby zacząć go budować. Te wspomnienia uświadamiają nam jak wielki dar został nam ofiarowany wraz z przekazaną nam wiarą” – mówił metropolita poznański.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że trzeba wspierać piękną tradycję przygotowywania żłóbka, zwyczaj umieszczania go w miejscach pracy, szkołach, szpitalach, więzieniach, na placach. „Jest to realizacja twórczej wyobraźni, która wykorzystuje najbardziej różnorodne materiały do tworzenia tych małych arcydzieł piękna” – mówił metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał słowa papieża Franciszka: „Chciałbym, aby ta praktyka nie ustała, a wręcz mam nadzieję, że tam, gdzie została zaniechana, zostanie odkryta na nowo i ożywiona. Wszędzie i w jakiejkolwiek formie jest wykonany, żłóbek mówi nam o miłości Boga, który stał się dzieckiem, aby nam powiedzieć, jak blisko jest każdego człowieka, niezależnie od stanu, w którym się on znajduje”.

Podczas Pasterki modlitwie wiernych towarzyszył śpiew kolęd Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją ks. Szymona Bajona.