W niebezpieczeństwach, w uciskach, w wątpliwościach – myśl o Maryi, Maryję przyzywaj. Niech nie schodzi z ust i nie znika z serca jej imię, nie trać z oczu wzoru jej postępowania, aby wybłagać jej modlitewną pomoc – mówił abp Stanisław Gądecki w nawiązaniu do słów św. Bernarda w liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył we Mszy św. w poznańskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W modlitwie wzięli udział kapłani, którzy na przełomie lat 60 i 70. XX wieku zostali zmuszeni do odbycia podczas formacji seminaryjnej dwuletniej służby wojskowej.

„Dzisiejsze wspomnienie jest szczególnie wymowne dla dawnych kleryków, którzy odbywali służbę wojskową w czasie swoich studiów. Wy bowiem, drodzy kapłani, pokonaliście mnożone przed wami przeszkody, organizowane przez bezbożny system, który starał się nakłonić was do porzucenia drogi kapłańskiego powołania” – mówił abp Gądecki.

Nawiązując do rozszerzenia kultu Imienia Maryi po odsieczy wiedeńskiej metropolita poznański nazwał mężną postawę kleryków w wojsku zwycięstwem. „Wasze zwycięstwo dokonało się w kontekście wojskowym, podobnie jak zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem przed 340 laty. Wy zwyciężyliście – podobnie jak król Jan Sobieski, gorliwy czciciel Matki Bożej, w Imię Matki naszego Zbawiciela” – podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Boga, Królowej nieba i ziemi, Matki miłosierdzia. Przypomniał nauczanie Soboru Watykańskiego II, że prawdziwa pobożność nie polega ani na czczym i przemijającym uczuciu, ani na jakiejś próżnej łatwowierności, lecz pochodzi z wiary prawdziwej dostrzegającej w Maryi Matkę Boga.

W latach 1965–1979 z diecezjalnych seminariów duchowych w Polsce powołano do wojska dwa tysiące alumnów.

ms / Poznań

Fot. archpoznan.pl