Młody królewicz z rodu Jagiellonów odważnie podążał za duchowym światłem, a jego życie uczy, że nie istnieje prawdziwa wolność bez prawdy — powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, podczas Mszy św. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu, z okazji jubileuszowego Kaziuka ku czci św. Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów.

W drugą niedzielę Wielkiego Postu abp Stanisław Gądecki wziął udział w uroczystościach ku czci św. Kazimierza, którym towarzyszył organizowany po raz 30. Kaziuk Wileński.


Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w poznańskiej farze, gdzie w homilii przypomniał postać św. Kazimierza, jako jednego z najbardziej popularnych litewskich i polskich świętych, głównego patrona Litwy.

Abp Gądecki podkreślił, że św. Kazimierz już od najmłodszych lat praktykował modlitwę. „Był przekonany, że bez niej nie ma rozwoju życia duchowego i nie można mówić o zbliżaniu się do Boga” — mówił metropolita poznański.

Przypominając życiorys świętego, abp Gądecki zaakcentował jego wyjątkowe umiłowanie i współczucie dla ludzi ubogich, a także cechy, które mogą czynić z niego współczesny wzór chrześcijańskiego polityka. „Życie św. Kazimierza uczy też, że nie istnieje prawdziwa wolność bez prawdy. +Prawda i wolność albo istnieją razem, albo też razem marnie giną+ — mówił św. Jan Paweł II. W społeczeństwie, któremu nie ukazuje się wizji prawdy i które nie próbuje do niej dotrzeć, ograniczone zostają także wszelkie formy praktykowania prawdziwej wolności, przez co otwiera się droga do libertynizmu i indywidualizmu, ze szkodą dla dobra człowieka i całego społeczeństwa. Podobnie jak za czasów jagiellońskich, państwo – tak długo jak służy człowiekowi – pozostaje w relacji do Boga” – podkreślił abp Gądecki.

BP KEP

Pełny tekst homilii