Abp Jędraszewski przy grobie św. Jana Pawła II: Wołamy o zstąpienie Ducha Świętego na uczestników synodu

0
371

Przy grobie św. Jana Pawła II wołamy za wstawiennictwem Maryi o zstąpienie Ducha Świętego na wszystkich uczestników synodu o synodalności – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W czwartek, 12 października, przewodniczył on porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Abp Jędraszewski w homilii nawiązał do zbliżającej się 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podkreślił, że Jego pontyfikat był pontyfikatem ogromnego wysiłku i pracy. „Był jak słońce, które docierało ze swoim światłem na wszystkie kontynenty świata” – powiedział.

Zastępca Przewodniczącego Episkopatu przypomniał, jak wielkim zaufaniem Jan Paweł II darzył Matkę Bożą. Zwrócił uwagę na to, że było to echo jego biskupiego a potem papieskiego zawołania „Totus Tuus” („Cały Twój”).  Wskazał też na opiekę Maryi nad Jego życiem. Przykładem Jej cudownej interwencji były m.in. wydarzenia z 13 maja 1981 r. kiedy to dokonano zamachu na życie Jana Pawła II. „ Przeżył, bo głęboko wierzył. Dokonało się to dzięki cudownej interwencji Matki Bożej w Jej fatimskim wizerunku” – powiedział abp Jędraszewski.

Przypomniał też o tym, że Papież Polak prosił nieustannie o zstąpienie Ducha Świętego. „My Polacy pamiętamy Jego dramatyczne wezwanie z 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie” – powiedział, przywołując słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. „I doszło do odnowy, nie tylko Polski, ale i całej Europy środkowo-wschodniej” – podkreślił Metropolita Krakowski.

„Dzisiaj, gdy gromadzimy się przy grobie św. Jana Pawła II Wielkiego, za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, która modliła się w Wieczerniku razem z apostołami, wołamy o zstąpienie Ducha Świętego, Ducha Miłości i Prawdy, na wszystkich uczestników synodu o synodalności” – powiedział abp Jędraszewski na zakończenie Mszy św. „Tu, przy grobie św. Jana Pawła II, za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, błagamy o zstąpienie Ducha Świętego, Ducha Miłości i Prawdy na naszych rodaków, aby podjęli naukę Jana Pawła II odnośnie do naszej Ojczyzny, zwłaszcza w duchu jego pielgrzymki z 1991 roku, kiedy mówił, jak kierując się Dekalogiem, na nowo uczynić Polskę krajem ludzi prawdziwie wolnych. Niech zstąpi Duch Święty na nas” – dodał.

Mszy św. koncelebrowanej przez około 50 kapłanów przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Koncelebrowali również kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski; kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi, bp Dariusz Kałuża, biskup diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei, bp Aleksander Jazłowiecki, biskup pomocniczy z Kijowa oraz  bp Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy z Kamieńca Podolskiego.

BP KEP

 

BRAK KOMENTARZY