Abp Jędraszewski: trzeba zejść z kanapy, by iść za Chrystusem

30-07-2017
1708

 

Trzeba zejść z kanapy, by nie podlegać dalszemu procesowi letargu, w którym możemy się znaleźć i co gorsza odkryć, że ten letarg to jest nasze szczęście. Trzeba zejść z kanapy, by iść za Chrystusem, a to wymaga zmiany stylu życia – podkreślał podczas Mszy Św. w Sanktuarium Jana Pawła II metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Przewodniczył on Eucharystii, która była dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża Franciszka.

„Chrystus domaga się od nas takiego ryzyka, takiej gotowości, by porzucić wszystko, co jawiło się jako szczęście, i zrozumieć, że to szczęściem nie było, było iluzją, której oddawaliśmy się mniej lub bardziej bezwiednie” – wskazał abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski dodał także, że tylko Boże Przykazania mogą człowiekowi zagwarantować wolność zarówno w wymiarze osobistym, ale również państwowym i narodowym.

W Polsce w weekend trwały obchody pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Młodzi ludzi uczestniczyli m.in. w Mszach Św. i koncertach. Centralne wydarzenia miały miejsce w Krakowie i na Campus Misericordiae w Brzegach.

Kościół w Polsce dziękował papieżowi Franciszkowi za wizytę w naszym kraju i ŚDM oraz modli się o utrwalenie ich owoców.

W sobotę w kościele oo. Pijarów w Krakowie odbyło się spotkanie podczas którego świadectwa wygłosili: raper Michał „PAX” Bukowski; Teresa Kmieć- siostra Helenki Kmieć, zabitej w styczniu w Boliwii wspólnota Betania, która następnie poprowadziła koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Także w sobotę w Krakowie odbył się koncert w Tauron Arenie, w której papież Franciszek spotkał się z wolontariuszami ŚDM. Podczas koncertu została wręczona nagroda Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego „Młodość – projekt życia”.

We foyer prowadzona była sprzedaż płyt-cegiełek „Nieśmiertelni”, z których dochód przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży mieszkającej w Aleppo.

Z kolei w Campus Misericordiae w Brzegach odbyła się m.in pielgrzymka z figurą Matki Bożej z Loreto, Koncert Uwielbienia, adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzi przeszli przez Bramę Miłosierdzia.

ŚDM z udziałem papieża Franciszka trwały w Polsce od 26 lipca do 31 sierpnia 2016 r. Odbyły się w Krakowie i Campus Misericordiae pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). W spotkaniu z papieżem uczestniczyło około 2 mln osób.

BP KEP