– Abp Baraniak był najbardziej bliskim i oddanym biskupem wobec Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie noworocznej Mszy św. sprawowanej w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w 120. rocznicę urodzin abp. Antoniego Baraniaka. Rok 2024 jest ustanowionym przez Sejm Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Metropolita Krakowski w homilii przypomniał, że Sejm poprzedniej kadencji w dniu 28 lipca 2023 roku podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Natomiast prezydent Andrzej Duda w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w 2018 roku uhonorował go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Nawiązał do dewizy abp. Antoniego Baraniaka – „niezłomnego i niestrudzonego, wręcz heroicznego świadka i obrońcy wolności Kościoła i Polski”. „Kiedy św. Jan Paweł II w ramach swej II Pielgrzymki do Ojczyzny przybył w dniu 20 czerwca 1983 roku do Poznania, wspominając arcybiskupa Antoniego Baraniaka, wyznał, że jego +pasterskie męstwo, wielką pokorę i Bogu znane zasługi otaczamy zawsze głęboką czcią+. Te same słowa pragniemy powtórzyć także dzisiaj, gdy zaczyna się właśnie Rok Arcybiskupa Antoniego Baraniaka i gdy nastał czas nowych zmagań o tę wolność, ku której +wyswobodził nas Chrystus+” – powiedział abp Jędraszewski.

Więcej: www.diecezja.pl

BRAK KOMENTARZY