Niewątpliwie sprawą najważniejszą z punktu widzenia Kościoła w Polsce jest sprawa Eucharystii, jest sprawa świętowania niedzieli. „Kościół żyje, buduje się Eucharystią”, jak napisał św. Jan Paweł II w Ecclesia de Eucharistia – powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej zapowiadającej nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce (2019-2022) oraz prezentującej wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nt. świętowania niedzieli.

Odnosząc się do tematu nowego programu duszpasterskiego, bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zauważył, że jest to „tryptyk ukazujący Eucharystię, która jest w centrum życia, wiary i modlitwy Kościoła, źródłem i celem tejże modlitwy. Eucharystia daje życie. Wchodzimy w tajemnicę wiary. Jesteśmy zgromadzeni na świętej Wieczerzy, posileni i posłani w pokoju Chrystusa, by żyć Eucharystią na co dzień – to w zarysie temat”.

„Niedziela, dies Domini, dzień Pański, który chcemy świętować po chrześcijańsku, tak jak uczył nas św. Jan Paweł II, poprzez celebrację Eucharystii ale także poprzez świętowanie, poprzez powstrzymanie się od zawodowych niekoniecznych zajęć, prac, poprzez budowanie wspólnoty Kościoła domowego w wymiarze rodzinnym, poprzez otwieranie się na świętowanie niedzieli w tradycji przeżywanej w naszym Kościele katolickim, który jest w Polsce” – podkreślił bp Miziński. Dodał również, że Eucharystia powinna być w centrum niedzieli, a niedziela w centrum tygodnia.

Abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, wyjaśnił jak powstaje program duszpasterski. Jego przygotowaniem zajmuje się Komisja Duszpasterstwa KEP, do której przynależą członkowie i konsultorzy. Zaznaczył, że w układaniu programu uczestniczą też dyrektorzy wydziałów duszpasterstwa poszczególnych kurii, uczelnie wyższe, tj. KUL, profesorowie, wydziały teologiczne, które są zaangażowanie w opracowanie zeszytów programu.

>>MATERIAŁY NT. NOWEGO PROGRAMU DUSZPASTERSKIEGO

„Niewątpliwie sprawą najważniejszą z puntu widzenia Kościoła w Polsce jest sprawa Eucharystii, to jest także sprawa świętowania niedzieli. Pamiętamy o tym zdaniu, które wypowiedział Jan Paweł Wielki +Ecclesia de Eucharistia vivit – Kościół żyje, buduje się Eucharystią+” – powiedział abp Skworc. „Tym programem wracamy do Wieczernika, do słów i gestów, które Jezus wykonał w Wieczerniku” – dodał.

Wśród celów programu abp Skworc wymienił cel formacyjny – odnawianie świadomości daru Eucharystii. Następnym celem jest jedność i łączność sakramentów, przez chrzest i bierzmowanie do Eucharystii; a także cel ewangelizacyjny – przypominanie nauki Jezusa Chrystusa.

„My nie dajemy gotowego materiału w sensie ścisłym, to są pewne propozycje praktyczne, co wcale nie oznacza, że poszczególni duszpasterze na poziomie parafialnym nie mogą ich dostosować do swoich oczekiwań, warunków, tradycji, zwyczajów realizowanych w parafiach” – powiedział ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.

Podczas konferencji Sławomir Nawrotny i Bartosz Łukaszewski z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego zaprezentowali wyniki badań ISKK nt. „Czas wolny w życiu Polaków a świętowanie niedzieli”. Sławomir Nawrotny podkreślił, że celem badań było ukazanie jak zmienia się relacja w społeczeństwie polskim między kategorią czasu wolnego a kategorią niedzieli jako dnia wolnego.

>>RAPORT ISKK O ŚWIĘTOWANIU NIEDZIELI
>>PREZENTACJA WYNIKÓW BADAŃ O ŚWIĘTOWANIU NIEDZIELI

„Świętować możemy wtedy kiedy mamy czas” – zauważył Bartosz Łukaszewski z ISKK. Największą wartością dla Polaków w 2019 roku było życie rodzinne (80%), podczas gdy w społeczeństwie polskim maleje wartość pracy zawodowej oraz dobrobytu i bogactwa (spadek o 11% w skali 11 lat). Wiara religijna jako jedna z głównych wartości dla Polaków jest stała choć dość niska i wyniosła w 2019 roku 28%.

Badania pokazują, że wśród preferowanych sposobów spędzania czasu wolnego – prawie 40% Polaków lubi spędzać go w gronie najbliższej rodziny i 26%z najbliższą osobą z rodziny. Oznacza to, że ponad połowa społeczeństwa preferuje spędzać czas wolny z rodziną.

„Treść życia Polaków zasadniczo się zmienia i praca przestaje być wyłącznym elementem, wokół którego wszystko się organizuje” – powiedział Sławomir Nawrotny podsumowując wyniki badań.

Nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce zacznie obowiązywać od Adwentu 2019 roku, tj. od 1 grudnia 2019 roku. Program został opracowany przez Komisję Duszpasterstwa pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca na trzy lata (2019-2022) pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Najbliższy rok 2019-2020 będzie przeżywany pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”. Tematy na kolejne lata to: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” (2020-2021) i „Posłani w Pokoju Chrystusa” (2021-2022).

BP KEP

Fotogaleria:

Prezentacja Nowego Programu Duszpasterskiego, Konferencja Prasowa - Warszawa, 10 X 2019 r.

Posłuchaj: