Zaktualizowane zasady formacji w seminariach, ochrona dzieci i młodzieży przed przestępstwami wykorzystywania seksualnego i zgoda na powołanie Fundacji Świętego Józefa oraz świętowanie niedzieli – to niektóre z tematów, jakimi zajęli się biskupi w czasie 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 8-9 października.

Biskupi pierwszego dnia 384. Zebrania Plenarnego KEP zatwierdzili projekt znowelizowanych zasad formacji kapłańskiej pod nazwą: „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.  Zapoznali się z raportem Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego dotyczącym świętowania przez Polaków niedzieli. Dokonali też wyborów do gremiów Episkopatu i instytucji kościelnych. Wieczorem wzięli udział w obchodach 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

W drugim dniu zebrania biskupi wysłuchali m.in. wystąpienia abp. Giovanni Dal Toso, sekretarza pomocniczego Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych, który przebywał w Polsce z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Omówili też sprawy liturgiczne, m.in. prace związane z tłumaczeniem kolejnych tekstów Mszału rzymskiego oraz z odnowioną księgą obrzędów bierzmowania.

Owocem 384. Zebrania Plenarnego jest przyjęcie statutu Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Fundacja ma być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła.

Biskupi wyrazili też zgodę na beatyfikację rodziców św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich oraz na beatyfikację misjonarki Wandy Błeńskiej. Poparli też prośbę do Ojca Świętego Franciszka o to, aby św. Jan Paweł II został patronem pojednania polsko-ukraińskiego.

Zebranie Plenarne KEP zakończyło się w środę, 9 października, po południu. Po obradach został wydany komunikat.

Dokumenty i informacje:

>>Komunikat z 384. Zebrania Plenarnego KEP

>>Biskupi przyjęli nowelizację zasad formacji kapłańskiej

>>Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu i instytucji kościelnych

>>Biskupi podjęli decyzję o powołaniu fundacji wspierającej budowanie skutecznego systemu pomocy dla skrzywdzonych oraz prewencji w Kościele

>>Episkopat wyraził zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II

>>Rzecznik Episkopatu: Biskupi poparli prośbę, aby św. Jan Paweł II został patronem pojednania polsko-ukraińskiego

>>Obchody 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

>>Raport ISKK: Czas wolny w życiu Polaków a świętowanie niedzieli

>>Galeria zdjęć z obrad:
384. Zebranie Plenarne KEP, Warszawa, 8 IX 2019r r.

>>Galeria zdjęć z uroczystości 100-lecia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego
(8 X 2019)
384. Zebranie Plenarne KEP - 100-lecie Ordynariatu Polowego - 8 X 2019 r.

>>Galeria zdjęć z konferencji prasowej po obradach:
384. Zebranie plenarne KEP - Konferencja Prasowa, Warszawa, 9 X 2019 r.

>>Nagrania audio:

BP KEP

BRAK KOMENTARZY