Polonia musi dbać o swoją młodzież – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w Luksemburgu 16 kwietnia 2023 r. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w polonijnej wspólnocie parafialnej świętowano tam jubileusz 75-lecia obecności i posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W homilii podczas uroczystości 75-lecia obecności i posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Luksemburgu abp Stanisław Gądecki mówił o znaczeniu jubileuszu, dziejach obecności oblatów w Luksemburgu i perspektywach migracji. Przypomniał m.in., że o obecność misjonarzy oblatów w Belgii i Luksemburgu zabiegał kard. August Hlond.

Odnośnie biblijnej tradycji obchodzenia jubileuszy, wskazywał, że jest to czas poświęcony Bogu, który jednocześnie przynosi wymierne korzyści ludziom. Podkreślił, że istnieje różnica między jubileuszem a uroczystością. W oparciu o Księgę Kapłańską zróżnicował biblijną tradycję małych i wielkich jubileuszy. Małe jubileusze, tzw. lata szabatowe, obchodzone co 7 lat miały prowadzić do wielkiego jubileuszu, obchodzonego w każdym 50. roku. „Do idei wielkiego jubileuszu odwoływał się w naszych czasach święty Jan Paweł II, kiedy w roku 2000 wzywał bogate narody do darowania długów narodom biednym” – przypomniał metropolita poznański.

W drugim punkcie kazania abp Stanisław Gądecki nakreślił historię duszpasterstwa polonijnego w Luksemburgu. „Już w 1926 roku kardynał Hlond, tworząc Polską Misję Katolicką w Brukseli, która obejmowała zarówno Belgię jak i Luksemburg, zauważył, że duszpasterstwo w Luksemburgu jest jednym z najbardziej zaniedbanych na Zachodzie, ponieważ Polacy tam mieszkający nie mają stałego dostępu do kapłana. W jednym z późniejszych swoich listów napisał: +Ze swojej strony mam i ja wielką a gorącą prośbę do kochanych ojców oblatów, którą proszę ode mnie przedłożyć ze swoim poparciem czcigodnemu ojcu generałowi. Pragnę, aby polscy oblaci z dniem 1 stycznia 1948 roku objęli misję polską w Belgii i w Luksemburgu+” – powiedział Przewodniczący Episkopatu.

Hierarcha przypomniał kolejne miejsca i misjonarzy oblatów odpowiedzialnych za duszpasterstwo polonijne. „Specyfiką duszpasterstwa polonijnego jest zakotwiczenie tych polonijnych ośrodków duszpasterskich w Kościele lokalnym, czyli integrowanie tej rzeczywistości diecezjalnej tutejszej z działalnością Polskiej Misji Katolickiej” – wskazywał abp Gądecki. Podniósł również kwestię uczestnictwa w życiu Kościoła młodego pokolenia i zwrócił uwagę na otwartość duszpasterzy na potrzeby młodych. „Polonia musi dbać o swoją młodzież – apelował arcybiskup.

Analizując zmieniające się realia, wskazywał na kulturę indywidualizmu, która alienuje. Jak powiedział, duży wpływ mają na to chociażby media społecznościowe. To wszystko sprawia, że młodzież inaczej traktuje stan emigracji, niż ich przodkowie. Hierarcha wysunął twierdzenie, że współczesne rozumienie pojęcia emigracji musi zostać przewartościowane.

www.oblaci.pl  / BP KEP

BRAK KOMENTARZY