Z archidiecezji gdańskiej nieprzerwanie płynie pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Z Magazynu Centrum Kryzysowego Caritas w Gdańsku wyruszył kolejny transport z darami, które pobłogosławił abp Tadeusz Wojda.

We wtorek, 22 marca dwa samochody ciężarowe z Magazynu Centrum Kryzysowego Caritas zabrały ponad 60 palet z różnymi artykułami. W skład transportu weszła przede wszystkim żywność z długim terminem ważności – mleko, olej, mąka, makarony, kasze, ryż, woda, konserwy, a także środki chemii domowej. – Ciężarówki dojadą najpierw do Łańcuta, tam rzeczy zostaną przepakowane i transportem ukraińskim trafią do Lwowa. Koordynacją za granicą zajmie się już bp Edward Kawa, biskup pomocniczy diecezji lwowskiej. Część darów zostanie przekazana uchodźcom, którzy przed wojną uciekli ze wschodu kraju, reszta trafi do Kijowa – powiedział ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
Transport odprawił metropolita gdański. – To, co dzisiaj przekazujemy, to produkty, które w dużej mierze zostały ufundowane przez firmę Lotos. Cieszę się, że możemy tę kolejną pomoc wysłać. Potrzeby są bowiem ogromne. Wiemy, że wiele osób nie zdecydowało się na wyjazd z Ukrainy, bo chcą swoją obecnością tam dawać świadectwo, że ich kraj żyje – podkreślił abp Wojda.
Zaznaczył, że kluczową rolę w przygotowaniu tak dużego transportu humanitarnego odegrali wolontariusze. – Każdego dnia w tym magazynie pomagają kolejne osoby. Ich praca jest nieoceniona. Sortują, a następnie pakują wszystkie produkty w osobne kartony, by ich późniejsza dystrybucja była łatwiejsza. Jestem im bardzo wdzięczny za wkład, jaki wnoszą w pomoc Ukrainie – mówił metropolita gdański.
Magazyn Centrum Kryzysowego Caritas, zlokalizowany przy ul. Ku Ujściu 58 w Gdańsku działa od poniedziałku do soboty w godz. 8-16. Wszyscy, którzy chcą pomóc, mogą zgłosić się pod wskazany adres.

ks. Maciej Kwiecień

Rzecznik Archidiecezji Gdańskiej

BRAK KOMENTARZY