Każdego dnia wieczorem przychodzimy do Ciebie Matko, aby opowiedzieć jak dzień nam minął. Często są to słowa żwawe, szybko płynące z głębi serca przepełnionego radością i dumą. Ale są i takie dni, kiedy nawet nie ośmielamy się spojrzeć na Twoje oblicze naznaczone stygmatem bólu i cierpienia – mówił bp Adrian Put, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, podczas Apelu Jasnogórskiego, na zakończenie pierwszego dnia 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Put stwierdził, że Maryja pragnie, abyśmy tak otworzyli swoje serca, by doświadczyły, że Słowo Boże jest żywe. „Nie jest to sucha litera, jakiś znak naniesiony na papier. Słowo Boga jest czymś żywym i dającym człowiekowi życie. Jedno Słowo Boga jest zdolne przemienić całe nasze życie. Jego Słowo może sprawić, że nasze obumarłe dusze znowu będą żyć pełnią” – zaznaczył.

„Słuchając Jej pouczeń nie oczekujemy sensacji, bo w Niej jest tylko to, co mówi Bóg, co mówi Jezus. Nie ma w Niej niczego innego. To, co mówi do nas, jest często ujmowaniem Bożych spraw od różnej strony, rożnymi słowami, ale cały czas jest to dokładnie to, co możemy przeczytać w Piśmie Świętym” – podkreślił bp Put.

W dniach 20-21 listopada biskupi uczestniczą w 396. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. 21 listopada wieczorem, po zakończeniu zebrania, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.

BP KEP

Apel Jasnogórski na zakończenie pierwszego dnia 396. Zebrania Plenarnego KEP (Jasna Góra, 20.11.2023 r.)