Byłeś prawym człowiekiem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem, opiekunem i przyjacielem każdego człowieka. Niech aniołowie zawiodą Cię do raju. Spoczywaj w pokoju dobry człowieku. Do zobaczenia w wieczności – podkreślił w homilii, w czasie uroczystości pogrzebowych bp. Stanisława Stefanka TChr, bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej.

Bp Dec homilię rozpoczął od przypomnienia słów z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian: „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi” (Rz 14, 7-12).  Zaznaczył, że Słowo Boże zwiastuje nam, że Zbawiciel przychodzi po swoich, którzy mu uwierzyli, pokochali go i za nim podążali. „To Bóg wybiera godzinę, w której przychodzimy na ten świat i z niego odchodzimy. Teraz w słowie Bożym znajdujemy pocieszenie i ukojenie. Słowo Boże zwiastuje nam dziś, że Zbawiciel przychodzi, by przeprowadzić nas przez bramę śmierci do nowego świata”.

W czasie homilii biskup świdnicki powiedział też, że patrząc na trumnę z ciałem zmarłego bp. Stanisława Stefanka uświadamiamy sobie, że my też stąd odejdziemy, gdy Jezus przyjdzie zabrać nas do siebie. Bp Ignacy Dec dziękował Bogu za życie, kapłaństwo i pracę bp. Stefanka. „Panie Boże dziękujemy za rodzinny dom bp. Stanisława, za wychowanie religijne i patriotyczne, dziękujemy za dar Jego powołania kapłańskiego, dziękujemy też za dar Jego święceń kapłańskich. Dziękujemy, że w młodym kapłanie wzbudziłeś miłość do Pisma św., małżeństwa i rodziny, młodzieży oraz tej właśnie łomżyńskiej diecezji. Dziękujemy Ci Boże, że tak wiele osób przez spotkanie z bp. Stanisławem spotkało Jezusa jako swojego przyjaciela i Zbawiciela” – mówił. „Dziękujemy ci za poczucie humoru, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i czas jaki poświęcałeś dla innych” – dodał.

Bp Ignacy Dec zwrócił się też bezpośrednio do zmarłego bp. seniora diecezji łomżyńskiej. „Drogi bp. Stanisławie, dziś zamilkły Twoje usta, ale ślady Twoich wystąpień pozostały w naszych sercach i w naszej pamięci. Witając się w 1996 roku z diecezją łomżyńską mówiłeś: +Chciałbym spotkać każdego z Was i wpatrzeć się w oblicza, w których objawia się sam Bóg. W kościele Chrystusowym nie ma stopni władzy, są stopnie służby i odpowiedzialności. Proszę o modlitwę, bym mógł sprostać tym zadaniom+. Tak właśnie traktowałeś swoją biskupią posługę” – mówił.

Na zakończenie homilii bp Dec podkreślił: „Byłeś prawym człowiekiem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem, opiekunem i przyjacielem każdego człowieka. Niech aniołowie zawiodą Cię do raju. Dziękujemy za przykład Twojego kapłańskiego życia. Spoczywaj w pokoju dobry człowieku. Do zobaczenia w wieczności”.

Bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011, zmarł 17 stycznia. Miał 84 lata.

BP KEP