Apel o prymat dobra wspólnego ponad podziałami i partykularnymi interesami zawsze miał, ma i będzie mieć fundamentalne znaczenie dla losów naszej wolności – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w homilii podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny, która 11 listopada br. sprawowana była w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Eucharystii w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. „Dziękujemy za niepodległość naszej Ojczyzny, za wielkich Polaków i Polki. Modlimy się dzisiaj również w intencji wszystkich spraw i problemów, które aktualnie przeżywa nasza Ojczyzna powierzając ją Bożej Opatrzności – powiedział kard. Nycz na początku Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej.

Homilię wygłosił bp Wiesław Lechowicz. Odnosząc się na początku do słów Ewangelii „Nie możecie służyć Bogu i mamonie”, biskup przypominał, że „z wiarą w Boga nie da się pogodzić zachłanności na dobra materialne i rzeczy, które Boga zasłaniają lub mogą zająć Jego miejsce”. „Dobra materialne nie są godne miłości, ale miłości mają służyć. Nie są celem, ale środkiem do osiągnięcia celu, jakim jest dla nas życie wieczne” – przypomniał bp Lechowicz.

Dodał, że „zwrócenie uwagi na prymat Boga w życiu osobistym i społecznym ma niebagatelne znaczenie dla zachowania wolności”. „Bóg nie zniewala, ale wyzwala człowieka” – przekonywał bp Lechowicz zwracając uwagę na prymat Boga w życiu człowieka.

W kontekście tych słów biskup podkreślił, że całe nauczanie Jezusa Chrystusa było przeniknięte prawdą o relacji Boga i człowieka. „Jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. To jest podstawowa prawda przekazana przez Jezusa Chrystusa, która nas wyzwala – powiedział.

Biskup Polowy Wojska Polskiego odwołał się również do wizerunku orła jako symbolu wolności, który wznosi się ku górze na dwóch skrzydłach. „Jednym z nich jest prawda. W pierwszym czytaniu św. Paweł uczy nas, że z wiarą w Boga łączyć się winna miłość bliźniego i troska o wspólnotę. Miłość jest właśnie tym drugim skrzydłem, dzięki któremu wolność się unosi i nie upada – powiedział bp Lechowicz.

Przywołał w tym kontekście słowa św. Jana Pawła II o solidarności, bez której nie ma prawdziwej wolności. „Od chwili wypowiedzenia tych słów minęło już 36 lat, a brzmią jak recepta na trawiący nas dzisiaj nowotwór wzajemnej wrogości. Program solidarności, a nie walki, prowadzi do trwania wolności i w wolności” – przekonywał.

Na koniec biskup przytoczył fragment deklaracji niepodległości przygotowany przez Radę Regencyjną na miesiąc przed 11 listopada 1918 roku, m.in. słowa o ustaniu podziałów oraz zjednoczonej i niepodległej Polsce. „Ten apel o prymat dobra wspólnego ponad podziałami i partykularnymi interesami zawsze miał, ma i będzie mieć fundamentalne znaczenie dla losów naszej wolności” – zapewnił bp Lechowicz.

Homilię zakończył słowami modlitwy ułożonymi przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zawierzając teraźniejszość i przyszłość Ojczyzny Bożej Opatrzności jednocześnie wyrażając nadzieję, „że o wolność Ojczyzny będziemy dbać w duchu prawdy i solidarności”.

W uroczystościach w Świątyni Opatrzności Bożej wziął udział prezydent Andrzej Duda, który zwyczajem ostatnich lat zapalił Święcę Niepodległości, ofiarowaną w 1867 r. przez Piusa IX – wyjątkowy symbol wolnej Polski. Następnie wierni odmówili akt dziękczynienia i zawierzenia Polski, odczytany przez kard. Kazimierza Nycza.
serwiskai.pl/ BP KEP

BRAK KOMENTARZY