W tej akcji dzieci stają się misjonarzami Dobrej Nowiny, której współczesnemu światu potrzeba bardziej niż kiedykolwiek – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed akcją Kolędnicy Misyjni 2022/2023: „Kolędnicy Misyjni dzieciom w Papui-Nowej Gwinei”.

Bp Miziński przypomniał, że Kolędnicy Misyjni prowadzą swoją działalność w całej Polsce od 1993 roku. „+Misyjny+ to istotny przymiotnik, bo nie chodzi o samo kolędowanie, ale o wymiar misyjny kolędowania. Kolędowanie dzieci, które chodzą od domu do domu głosząc Dobrą Nowinę z uwzględnieniem charakteru misyjnego, to jest ich włączenie się w dzieło misyjne oraz przybliżenie dzieła misyjnego Kościoła i zbieranie ofiar, aby ich rówieśnicy, żyjący w dużo trudniejszych warunkach, mogły cieszyć się tajemnicą Narodzenia Boga jako małej Dzieciny” – wyjaśnił bp Miziński.

Sekretarz generalny KEP zwrócił również uwagę na wymiar ewangelizacyjny akcji, gdyż „dzieci stają się misjonarzami Dobrej Nowiny, której współczesnemu światu potrzeba bardziej niż kiedykolwiek w czasie konfliktów i wojen”. „Jest to ewangelizacja oddolna, synodalna, kiedy przychodzą małe dzieci, by głosić Dobrą Nowinę kapłanom na plebanii, biskupom w ich domach, alumnom w seminariach. Przybliżają również warunki życia w Kościołach lokalnych na świecie, a więc jest to dla nas ubogacenie” – podkreślił bp Miziński.

Dodał, że posługiwanie Kolędników Misyjnych wzbudza wrażliwość w sercu drugiego człowieka oraz kształtuje postawy miłości bliźniego. „Jest to wielkie dzieło, które dzięki zaangażowaniu rodziców, katechetów, sióstr zakonnych jest dziełem ewangelizacyjnym” – zaznaczył bp Miziński. „Dzieci włączają się w wielkie dzieło misyjne Kościoła, bo Kościół albo jest misyjny albo nie ma go wcale. Dlatego włączanie się w to dzieło jest tak ważne” – podkreślił.

Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, zwrócił uwagę, że przygotowanie tematów do akcji Kolędnicy Misyjni trwa kilka miesięcy. „Idziemy z Bożym błogosławieństwem, a więc jest posłanie kolędników w parafii 26 grudnia” – podkreślił. „To jest świadectwo, że nasi wierni rozumieją, czym jest kolędowanie, że jest to głoszenie. Kolędnicy głoszą Słowo Boże, zostawiają pamiątkę i proszą o wsparcie materialne” – wyjaśnił ks. Będziński.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podkreślił wymiar wychowawczy i rodzinny akcji. „Zwracamy uwagę, aby kolędowanie miało wymiar rodzinny. To kolędowanie misyjne staje się ewangelizowaniem dziecka, rodziny i całej wspólnoty” – podkreślił.

S. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, podsumowała akcję Kolędnicy Misyjni 2021/2022 Dzieciom w Azji Środkowej. „Owocem tego wymiaru ewangelizacyjnego są również ofiary materialne, które dzieci zbierają. Dzieci przypominają, że Kościół nie kończy się na naszej parafii” – podkreśliła.

S. Juszka zwróciła uwagę, że w ubiegłorocznej akcji Kolędników Misyjnych wraz z innymi ofiarami dzieci udało się zebrać ponad 1,6 mln zł. Dzięki tym środkom, w Kazachstanie udało się pomóc parafialnemu domu dziecka w diecezji Ałmaty, w Kirgistanie – centrum dziecięcemu rehabilitacyjno-wypoczynkowemu nad jeziorem Issyk-kul, a w Uzbekistanie – parafii Najświętszego Serca Jezusa w Taszkencie.

S. Dominika Haiter SSpS, misjonarka pracująca przez 35 lat w Papui-Nowej Gwinei, która katechizowała i uczyła szycia ręcznego w wioskach, a po studiach felczerskich pracowała w szpitalach i ośrodkach zdrowia, opowiedziała o sytuacji dzieci w Papui-Nowej Gwinei. „W Papui-Nowej Gwinei dzieci nie mają obowiązku chodzenia do szkoły, gdyż nie ma wystarczającej liczby szkół ani nauczycieli” – zauważyła. Dodała, że lepsza sytuacja panuje w szkołach katolickich.

W przesłaniu wideo „ze świata”, bp Walenty Gryk SVD, od 37 lat pracujący w Papui-Nowej Gwinei, podziękował wszystkim za wsparcie płynące z Polski.

Na zakończenie konferencji prasowej scenkę „Z kolędą w domu” przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego i Parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku pod opieką s. Marii Treffoń SSpS.

BP KEP

Materiały

Konferencja prasowa przed akcją Kolędnicy Misyjni 2022/2023: „Kolędnicy Misyjni dzieciom w Papui-Nowej Gwinei” (15.12.2022 r.)