Rok Rodziny Amoris Laetitia trzeba przeżywać przede wszystkim w małżeństwach i rodzinach – podkreśla bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Zachęca też do tego, aby w tym czasie przeczytać dokument Amoris Laetitia oraz podjąć refleksję nad tym, jak młodemu pokoleniu przekazać wiarę.

Mówiąc o tym, w jaki sposób przeżywać trwający w Kościele Rok Rodziny, bp Wiesław Śmigiel podkreśla, że podstawą są działania podejmowane w małżeństwie i rodzinie. „Proponujemy różne inicjatywy, ale to nie zastąpi tego, co dzieje się w rodzinach” – mówi Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Jak podkreśla, planem minimum jest zapoznanie się z papieskim dokumentem Amoris Laetitia oraz przemodlenie go w małżeństwie czy rodzinie. Natomiast zadaniem duszpasterzy w tym czasie jest bycie blisko małżeństw i rodzin. „W Roku Rodziny przeczytajmy w rodzinach i małżeństwach Amoris Laetitia, przemódlmy ten dokument. Jeśli czegoś nie rozumiemy albo mamy wątpliwości, które się pojawiają w związku z tym dokumentem, bo wiemy, że on był bardzo szeroko dyskutowany, to możemy zwrócić się do duszpasterzy rodzin czy do księży i poprosić o wyjaśnienie niektórych kwestii” – zachęca bp Śmigiel.

 

 Kolejną sprawą, na którą zwraca uwagę, jest powrót do praktyk religijnych po czasie ostrych restrykcji związanych z trwającą pandemią. „Ważne, żebyśmy powrócili do praktyk religijnych, do Eucharystii, do żywego kontaktu we wspólnocie Kościoła, we wspólnocie parafialnej, z Bogiem obecnym w liturgii. To jest niezwykle ważne zadanie, ponieważ Kościół domowy jest jakimś fundamentem, ale on potrzebuje jak pokarmu, jak powietrza, szerszej wspólnoty i liturgii, potrzebuje Słowa Bożego, które dociera do nas w sposób całkowicie niezwykły w przestrzeni liturgicznej, bo wtedy mówi do nas sam Bóg, przemawia prosto do człowieka i do wspólnoty” – mówi.

 

Bp Śmigiel wskazuje też, aby przemyśleć, co zrobić, jak działać w małżeństwach i rodzinach, żeby młodemu pokoleniu przekazać wiarę. „Dzisiaj, szczególnie młodzież, przeżywa poważny kryzys wiary. Tego kryzysu wiary nie uda się przezwyciężyć, patrząc tylko z perspektywy Kościoła hierarchicznego. Jestem o tym głęboko przekonany, że potrzeba zaangażowania wszystkich, całego Kościoła, ale przede wszystkim małżeństw i rodzin” – mówi. Jego zdaniem potrzeba więcej czasu w małżeństwach i rodzinach „na rozmowę, na próbę wspólnej modlitwy, na dyskusję, a nawet na spieranie się”. Bp Śmigiel podkreśla, że ważne jest to, aby dyskutować z młodym pokoleniem właśnie o problemach dotyczących wiary i religii, nawet jeśli to jest trudne. „Jeśli nie uda się tego rozwiązać na poziomie rodziny, możemy szukać pomocy gdzie indziej, ale próbujmy to robić w małżeństwie i rodzinie” – dodaje.

 

Ustanowiony przez Papieża Franciszka Rok Rodziny Amoris Laetitia rozpoczął się 19 marca 2021 r. i potrwa do 26 czerwca 2022 r. Zakończy się podczas X Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie od 22 do 26 czerwca, w jedności z obchodami na poziomie diecezji i parafii. Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski oraz Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin podejmują w Roku Rodziny wiele inicjatyw mających na celu rozpowszechnienie nauczania o rodzinie zawartego w nauce Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem Amoris Laetitia oraz różne działania duszpasterskie, m.in. spotkania, konferencje czy sympozja. Przygotowane zostały też specjalne materiały na ten czas, wśród nich tłumaczenia filmów z udziałem papieża Franciszka, zrealizowanych z inicjatywy Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz materiały do poprowadzenia adoracji. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin koordynuje też niektóre działania w diecezjach, m.in. peregrynacje ikony Świętej Rodziny.

BP KEP

Zobacz też:
Materiały przygotowujące do X Światowego Spotkania Rodzin

Posłuchaj:

BRAK KOMENTARZY