Polscy wolontariusze wyjadą na Wschód

0
2974

W nocy z 21 na 22 kwietnia, podczas czuwania na Jasnej Górze, 25 wolontariuszy zostanie rozesłanych na misje na Syberię, Ukrainę i do Gruzji w ramach Wolontariatu Syberyjskiego.

„Podczas mojej wizyty na Syberii, w rozmowie z tamtejszymi duszpasterzami i siostrami zakonnymi, zrodził się pomysł, aby świeckie osoby z Polski przyjechały na Syberię do różnych parafii, wspólnot, aby podzielić się swoim czasem i zdolnościami. W taki sposób zrodził się Wolontariat Syberyjski” – mówi ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Dzięki Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl zorganizowano roczną formację dla wolontariuszy chcących wyjechać na Syberię w ośrodku Ojców Pallotynów w Ołtarzewie. W sobotę 21 kwietnia odbędzie się ostatnie spotkanie wolontariuszy, które będzie jednocześnie uroczystym rozesłaniem. Na misje na Syberię wyjedzie 25 osób.

Pośród wolontariusz są osoby w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i różnych zdolnościach. „Są to ludzie młodzi duchem, gdyż pośród wolontariuszy są nie tylko osoby młode wiekiem. Pośród nich są na przykład lekarki, które są już na emeryturze i które chętnie poświęcą swój czas innym. Są też panowie ‘złote rączki’, którzy potrafią wszystko naprawić, a nawet coś zbudować. Są również młode dziewczyny, które będą uczyły języka polskiego i angielskiego. Każdy ma już konkretne zadanie” – podkreśla ks. Kryża.

Wolontariusze udadzą się między innymi do małej miejscowości za Bajkałem, gdzie będą pomagać w remoncie miejscowego kościoła oraz organizować „Wakacje z Bogiem” dla dzieci, troszcząc się o ożywienie religijne tamtejszych wspólnot. Druga grupa uda się do Wierszyny, polskiej wioski położonej 120 km od Irkucka, a kolejna do Abchazji, na terenie Gruzji, gdzie obecnie posługuje jeden katolicki ksiądz, Polak – ks. Jerzy Piluś. Wolontariusze pomogą mu w organizacji i prowadzeniu wakacji dla dzieci. Kilkoro chętnych uda się również na Ukrainę, do miejscowości Dowbysz, gdzie w parafii pallotyńskiej będą prowadzić zajęcia z języka polskiego, angielskiego oraz świetlicę dla dzieci.

Jak informuje ks. Leszek Kryża do Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zgłaszają się już kolejni chętni, którzy chcą przez najbliższy rok przygotowywać się do wyjazdu na Wschód.

BP KEP

BRAK KOMENTARZY