24 maja na Jasnej Górze odbyło się spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji z odpowiedzialnymi za dzieło nowej ewangelizacji w diecezjach.

Wizję Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, który powołał jego nowy przewodniczący bp Artur Ważny, przedstawił ks. Artur Sepioło, sekretarz Zespołu. Odpowiedzialni za dzieło nowej ewangelizacji w grupach szukali odpowiedzi na pytania, co Duch Święty mówi do Kościoła i przed jakimi wyzwaniami aktualnie staje.

Podsumowując spotkanie na Jasnej Górze bp Artur Ważny zaznaczył, że jego głównym motywem było czytanie sytuacji Kościoła. Zwrócił uwagę, że formy niektórych działań się wyczerpują, pewne narzędzia są nieadekwatne do czasów, w których żyjemy. – Wiele ze starych rzeczywistości ewangelizacyjnych wymaga odkrycia ich na nowo, aby były czynnikiem dynamizującym życie Kościoła – podkreślał biskup.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji stwierdził, że nie ma czasu na działanie w pojedynkę, bo Kościół jest wspólnotą i każdy ma w Nim swoją rolę do spełnienia. – Chodzi o współpracę, jednoczenie sił, doceniania się, wspieranie i wzajemne pomaganie – mówił bp Artur Ważny.

W czasie spotkania wybrzmiała też troska o formację kapłanów. – Jeśli nie zmienimy mentalności, to będziemy odpowiedzialni za to, co negatywnego może dziać się w Kościele, bo w wielu sytuacjach świeccy poszli do przodu w rozumieniu Kościoła, a my – księża tkwimy w schematach, które nie są złe, ale nie są już wystarczające na obecne czasy – podkreślił przewodniczący Zespołu.

Biskup zwrócił także uwagę na ubywającą liczbę wiernych. Zaznaczył, że to powinno niepokoić, ale równocześnie nie może być głównym motywem ewangelizacji, bo nim powinien być zachwyt Panem Bogiem i proponowanie innym życia z Nim.

Zespół dostrzega potrzebę pracy nad zmianą mentalności w kierunku budowania kultury nowej ewangelizacji. W niektórych obszarach ten proces będzie kontynuowany, w innych inicjowany. Zespół aktualnie pracuje nad formą Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów; przygotowuje kolejny kongres nowej ewangelizacji, który ma dać konkretne narzędzia w danej dziedzinie życia Kościoła, by służyły ewangelizacji w diecezjach i parafiach. Powstaje nowa strona internetowa Zespołu, a sekcja ds. teologicznych opiniuje różne projekty i pomysły, a także zjawiska w obrębie nowej ewangelizacji, które mogą budzić czyjeś zaniepokojenie. W celu diagnozowania sytuacji, a także wypracowywania modeli dalszej pracy będą organizowane sympozja i konferencje. – Namysł teologiczny jest bardzo istotny, żeby w nowej ewangelizacji nie być posądzanym o źle rozumianą charyzmatyczność, emocjonalność i irracjonalność; ale żeby dać wsparcie racjonalne i argumenty teologiczne – zaznaczył bp Artur Ważny.

Spotkanie zakończyło się wspólną Eucharystią w kaplicy Matki Bożej.

nowaewangelizacja.org