– Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat! – powiedział kard. Stanisław Dziwisz rozpoczynając Mszę św. inaugurującą Światowe Dni Młodzieży. Metropolita krakowski zachęcił zgromadzonych do modlitwy w intencji „pokoju dla naszego niespokojnego świata”. Pierwsze z wydarzeń centralnych ŚDM trwa właśnie na krakowskich Błoniach.

Otwarciu Światowych Dni Młodzieży towarzyszył hymn „Błogosławieni Miłosierni”, autorstwa krakowskiego kompozytora Jakuba Blycharza. Do ołtarza zostały także wniesione relikwie św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny.

Młodzież z całego świata przywitali kard. Dziwisz i polska młodzież. – Od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii. To język miłości. To język braterstwa, solidarności i pokoju – mówił metropolita krakowski.

Wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II przypomniał, że właśnie w Krakowie dorastał do służby Kościołowi, i stąd wyruszył na drogi świata, by głosić Ewangelię Jan Paweł II. Podkreślił też, że to miasto, w którym w sposób szczególny przeżywamy tajemnicę i dar Bożego Miłosierdzia.

Rozpoczynając liturgię kard. Dziwisz zachęcił do modlitwy w intencji „pokoju dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu”. – Chcemy wam powiedzieć, że pragniemy żyć w pokoju. Modlimy się, aby doszła do głosu prawda, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, bo jesteśmy dziećmi jednego Boga. W miłosiernym Sercu Boga jest miejsce dla nas wszystkich! – powiedział.

Na rozpoczęcie uroczystości w kaganku pod dużym Krzyżem zapalono Ogień Bożego Miłosierdzia – to nawiązanie do symboliki iskry, która wyszła na cały świat z Łagiewnik. Ogień będzie płonąć aż do zakończenia ŚDM, kiedy to kard. Dziwisz wręczy ogień Franciszkowi, a ten na rozesłanie przekaże go przedstawicielom młodzieży ze wszystkich kontynentów.

Pielgrzymów przywitali także przedstawiciele polskiej młodzieży. – To dla nas wielka radość i zobowiązanie, że na naszej polskiej ziemi gościmy przedstawicieli całego świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że papież Franciszek zaprosił nas do Krakowa, miasta św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny. Ufamy, że Światowe Dni Młodzieży pomogą nam stać się apostołami Jezusa Miłosiernego – powiedzieli.

W uroczystości uczestniczy kilkaset tysięcy młodych. Wraz z kard. Dziwiszem Mszę św. koncelebrują księża, biskupi i kardynałowie z całego świata, m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Celestino Migliore – ustępujący nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Luis Antonio Tagle z Filipin, przedstawiciele gospodarzy poprzednich Światowych Dni Młodzieży – kardynał Rio de Janeiro wraz z młodzieżą, a także delegacja patriarchatu moskiewskiego.

KAI

fot. Mazur/episkopat.pl

BRAK KOMENTARZY