Kondolencje Przewodniczącego Episkopatu Polski po śmierci bp. Eugeniusza Jureczki

23-01-2018
0
1976

Wyrazy współczucia z powodu śmierci bp. Eugeniusza Jureczki, misjonarza oblata Maryi Niepokalanej, emerytowanego biskupa diecezji Yokadouma w Kamerunie przesłał na ręce Przełożonego Prowincjalnego Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. „W życiu i posłudze biskupa Eugeniusza w doskonały sposób wypełniło się oblackie zawołanie: Ewangelizować ubogich posłał mnie Pan” – napisał abp Gądecki.

Publikujemy tekst kondolencji:

Warszawa, dnia 23 stycznia 2018 roku

Wielebny Ojcze Prowincjale,

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia z powodu śmierci biskupa Eugeniusza Jureczki, misjonarza oblata Maryi Niepokalanej, emerytowanego biskupa diecezji Yokadouma w Kamerunie.

W życiu i posłudze biskupa Eugeniusza w doskonały sposób wypełniło się oblackie zawołanie: Ewangelizować ubogich posłał mnie Pan.

Niestrudzony głosiciel Bożego słowa i Bożej miłości, kwintesencja tego co znaczy „być misjonarzem”. Człowiek wielkiego ducha, wielkich zdolności i wielkich pragnień, podporządkowanych jednemu – aby jak najlepiej służyć Chrystusowi.

Z gorliwością i zapałem otoczył troską duszpasterską swoich wiernych. Jako pierwszy biskup nowej diecezji Yokadouma wybudował około 60 szkół podstawowych i jedną średnią, 16 przychodni i szpital. W czasie jego posługi pasterskiej pięciokrotnie zwiększyła się liczba parafii diecezji, liczba sióstr i braci zakonnych, czterokrotnie liczba księży i trzykrotnie liczba katolików.

Heroiczna posługa i życie biskupa Eugeniusza stanowić może świetlany przykład dla kolejnych pokoleń oblatów.

Osobę śp. biskupa Eugeniusza powierzam Bożemu miłosierdziu, przez ręce Maryi Niepokalanej,

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

________________
o. Paweł ZAJĄC OMI
Przełożony Prowincjalny
Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

BRAK KOMENTARZY