Konsekracja kościoła w Śremie

20-05-2019
1455

W niedzielę, 19 maja, na Mszy św. o 10.00 abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dokonał konsekracji – poświęcenia kościoła parafialnego pw. bł. Michała Kozala w Śremie.

Początki parafii sięgają roku 1995, kiedy to parafia farna otrzymała teren przy ul. Malczewskiego 2 na Helenkach w ramach rekompensaty za dobra zajęte w okresie powojennym. W maju 2004 roku parafia rozpoczęła budowę nowego kościoła. Regularnie Msze św. zaczęto w nim odprawiać od 2009 roku.

Patronem kościoła jest bł. Michał Kozal. Urodził się w 25 września 1893r. w Nowym Folwarku koło Krotoszyna w diecezji gnieźnieńskiej.  Od lipca 1941 roku był więźniem obozu w Dachau. 26 stycznia 1943 roku został uśmiercony zastrzykiem z fenolu. Mimo prób ocalenia jego ciała przez więźniów, zostało ono spalone w krematorium. „Niech będzie on jeszcze jednym patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów. Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń świadkiem tego, jak wielka jest moc łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa – Tego, który do końca umiłował” – mówił Ojciec Święty Jan Paweł II, ogłaszając w roku 1987 biskupa Michała Kozala błogosławionym.

(Fot. br. Zygmunt Kajdan)