Papież Franciszek bardzo ceni wasze świadectwo pomocy uchodźcom, towarzyszy wam swoja modlitwą i przesyła wam swoje błogosławieństwo – przekazał dziś kard. Mario Grech podczas Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Kard. Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów w Rzymie, wspomniał, że został zaproszony do Warszawy przez metropolitę warszawskiego, by uczyć Kościół w Polsce podążania drogą synodalną. Ttymczasem, jak powiedział: „wyjeżdża z walizką pełną doświadczeń żywego Kościoła”. Wspomniał m.in. o spotkaniu z księżmi i uchodźcami z Ukrainy. – Dziękuję,  że w tych dniach miałem łaskę poznać wasz Kościół, który celebruje synod całego Kościoła – powiedział.

Przywołujac słowa papieża Franciszka, że „wojna to szaleństwo” powiedział, że życie ludzkości przeżywa dziś dramatyczną sytuację pandemii i szaloną groźbę wojny w sercu Europy. W tym kontekście podkreślił, że Polska jest “na czele przyjmujących uchodźców”.

Kard. Grech nawiązując do czytanej dziś w kościołach Ewangelii zauważył, że skłania ona do pytania, kto zawinił, że na ludzi spadają nieszczęścia. Zaznaczył, że każdej z tych sytuacji nie należy rozpatrywać jako kary za grzechy, lecz powinny być one okazją do nawrócenia. – Fakty, które naznaczają naszą historię, czyli np. pandemie, wojny są czasem nawrócenia się do Boga, przeżywania naszego przylgnięcia do Niego, bycia świadkami Ewangelii w dzisiejszej historii ludzkości – wskazał.

Gość z Watykanu podkreślił, że potrzebne jest “nawrócenie synodalne”. „Reforma Kościoła bez tego nie będzie możliwa. Ta reforma zawsze potrzebuje nawrócenia. Nawrócenia wymaga zarówno poszczególny człowiek, jak i Kościół – jako ludzka instytucja – zaznaczył.

– Życie chrześcijańskie jest ciągłą drogą nawracania się do Boga i Jego Słowa. Nawrócenie synodalne to odnowa życia kościelnego zdolna do wyrażenia prawdziwego oblicza Ewangelii, orędzia Jezusa – mówił sekretarz generalny Synodu Biskupów.

Mówiąc o synodalności powiedział, że jest ona “długą drogą, w czasie której wspólnoty mogą uczyć się współczucia i bliskości a droga synodalna odzwierciedla wielkoduszność Boga i jego cierpliwość”. Kard. Grech wyraził też nadzieję, że “Kościół mimo odgłosów wojny może być proroczym znakiem dla całej ludzkości, znakiem pokoju i jedności, znakiem proroczym dla wspólnoty narodów – podkreślił.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów powołując się na nauczanie papieża Franciszka, przypomniał, że musimy odkrywać „styl Boga” i nawracać się na ten „styl Boga”. „A stylem Boga jest bliskość, współczucie i czułość. Trzeba to jednak czynić nie tylko słowami, ale czynem” – podkreślił kard. Grech.

„Wasz Kościół daje dziś takie świadectwo. Jesteście Kościołem, który ma wymiar współczucia, biskości, czułości wobec człowieka cierpiącego. Dziękuję, że w tych dniach miałem łaskę poznać Wasz Kościół” – podsumował kard. Grech.

Na zakończenie Mszy świętej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zapowiedział, że w najbliższy piątek 25 marca, w łączności z Ojcem Świętym, którzy odmówi w Rzymie o godz. 17.00 Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, ten sam akt zostanie odmówiony w Archikatedrze Warszawskiej o godz. 17.00 oraz kościołach Archidiecezji Warszawskiej.

Dziś jeszcze gość z Watykanu spotka się z klerykami Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego oraz Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego “Redemptoris Mater”. Wcześniej natomiast sekretarz generalny Synodu Biskupów w Rzymie spotkał się z przedstawicielami świeckich niemal ze wszystkich parafii Archidiecezji Warszawskiej.

Wczoraj odwiedził Centrum Pomocy Ukrainie przy kościele św. Małgorzaty, gdzie spotkał się z uchodźcami z Ukrainy a wieczorem z grupą kobiet i dzieci, które znalazły schronienie w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach.

awo/archwwa.pl/KAI