Każdy misjonarz jest posłany przez Kościół i Kościół towarzyszy mu na misyjnych drogach poprzez pomoc. Nie zapominamy o misjonarzach. Służymy im konkretną pomocą w zakresie zakupu środków transportu – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, podczas konferencji prasowej przed XXIV Tygodniem św. Krzysztofa (23-30 lipca) i Akcją św. Krzysztof 1 gr za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy, która odbyła się 13 lipca br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. 

Ks. Kraśnicki wyjaśnił, że celem MIVA Polska jest konkretna pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu. „Tegoroczne hasło Z Kościołem na misyjnych drogach pragnie uświadomić, że każdy misjonarz jest posłany przez Kościół i Kościół towarzyszy mu na misyjnych drogach poprzez pomoc. Nie zapominamy o misjonarzach, ale mamy im towarzyszyć. Służymy im konkretną pomocą w zakresie zakupu środków transportu” – przyznał.

„Kościół podąża drogami misji z misjonarzami poprzez materialną pomoc i to świadczy o uniwersalności Kościoła” – podkreślił ks. Kraśnicki. Dodał, że 1743 polskich misjonarzy pracuje w 100 krajach świata.

Ks. Kraśnicki wyjaśnił, że w 2022 roku MIVA Polska zrealizowała 88 projektów, w ramach których zakupiono 844 pojazdy. Wśród nich znalazł się m.in. ambulans i 477 wózków inwalidzkich.

Ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców, przyznał, że w ramach Krajowego Duszpasterstwa Kierowców „modlimy się za kierowców i modlimy się z kierowcami”. Przypomniał, że 25 lipca, we wspomnienie św. Krzysztofa, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. „Św. Krzysztof zobowiązuje do tego, aby być prawdziwym chrześcijaninem na drodze” – podkreślił ks. Midura.

Mł. aspirant Mariusz Bazylak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji zwrócił z kolei uwagę, że „my wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo”. „Szczególnie teraz w okresie wakacji, kiedy wybieramy się na letni wypoczynek, to oprócz przestrzegania podstawowych przepisów ruchu drogowego, ważny jest też zdrowy rozsądek oraz przygotowanie samego siebie: poprzez odpowiedni odpoczynek oraz aby nie spożywać poprzedniego dnia alkoholu” – podkreślił.

S. Zygmunta Kaszuba, karmelitanka od Dzieciątka Jezus, misjonarka w Burundi, mówiła podczas konferencji prasowej o służbie na misjach. „Zostałam posłana przez Kościół i moje zgromadzenie na misje 50 lat temu. Oprócz głoszenia Słowa Bożego, niesienia Ewangelii, staramy się na misjach pomagać chorym w szpitalach przez nas prowadzonych, w ośrodkach zdrowia, zajmujemy się młodzieżą i dziećmi, pomagamy ubogim i niepełnosprawnym” – zaznaczyła.

„Modlimy się za was i dziękujemy za was. Nie zostawiajcie nas, otwierajcie serca na potrzeby Trzeciego Świata, bo tam ludzie żyją w warunkach ekstremalnie ciężkich, których życie możemy odmienić” – zwróciła uwagę.

BP KEP

Materiały liturgiczno – duszpasterskie – Akcja św. Krzysztof 2023

Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp. Jana Piotrowskiego z okazji XXIV Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa 

Konferencja prasowa przed XXIV Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa