W Krakowie zaprezentowano w piątek wieloautorską, anglojęzyczną, monografię o fenomenie Światowych Dni Młodzieży. W książce pt. „World Youth Days – Testimony to the Hope of the Youth” promowana jest idea ŚDM nie tylko w wymiarze historycznym, społecznym i kulturowym, ale również w wymiarze religijnym, duchowym, integracyjnym, pedagogicznym i naukowym.

W pierwszej części książki głos zabierają m.in. najbliżsi współpracownicy Jana Pawła II, będący świadkami rodzącej się idei światowych spotkań młodych katolików i jej kolejnych realizacji – kard. Stanisław Dziwisz, kard. Stanisław Ryłko, abp Celestino Migliore, Marcello Bedeschi. Obok nich wypowiadają się także osoby z tzw. „pokolenia JP2”, które przejęły dziedzictwo pierwszych ŚDM i włączyły się w organizację kolejnych – w swoich ojczystych krajach (Danny Casey, Thomas Rosica, Nathalie Becquart, Paul Metzlaff), oraz wybitni specjaliści, obserwujący ŚDM z perspektywy swoich dyscyplin – społecznej komunikacji, prawa, etyki, geografii czy dziennikarstwa. Zgromadzono również głosy autorów piszących o sprawach współczesnej młodzieży, ale z bardzo różnych punktów widzenia – pedagogów, psychologów, kulturoznawców, antropologów, teologów.

– Część trzecia tej publikacji pozwoli czytelnikom na dostrzeżenie i zgłębienie duchowego wymiaru ŚDM, odkrycie, iż stały się one dla wielu młodych szansą na reewangelizację i odrodzenie wiary. Skłoniły do refleksji nad sobą, poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania i podjęcia wysiłku systematycznej formacji osobowej i religijnej – mówi ks. prof. Józef Stala z Uniwersytetu Papieskiego Papieża Jana Pawła II, jeden z redaktorów książki. – Jednocześnie książka jest próbą kontynuacji wezwania i myśli Papieża Jana Pawła II, któremu bardzo zależało na młodych, dlatego wielokrotnie zwracał się do nich z gorącym apelem, aby angażując się w codzienne działania, nie lękali się pójść drogą Jezusa Chrystusa – dodaje.

Zamiarem autorów publikacji jest także przybliżenie i uświadomienie czytelnikom chrześcijańskiej tożsamości i tradycji Polski, jej wkładu w europejską kulturę i cywilizację łacińską – także w kontekście 1050. rocznicy Chrztu Polski. – Świadomie zdecydowaliśmy się na publikację w języku angielskim tuż przed rozpoczęciem ŚDM, bo mamy nadzieję, że nasze dzieło pomoże pielgrzymom zagranicznym w zrozumieniu polskich doświadczeń społecznych i religijnych z przełomu XX i XXI wieku, które w istotny sposób związane są z działalnością i nauczaniem św. Jana Pawła II, i które mają też wpływ na przyszłość Polski, Europy i całego świata – wyjaśnia ks. Stala.

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Papieża Jana Pawła II w Krakowie. Wkrótce opublikowana zostanie także w języku polskim.

tk