Pierwsze Światowe Dni Dzieci, wywiad z sekretarzem generalnym KEP, bp. Arturem Mizińskim, który kończy drugą i według statutu ostatnią kadencję, artykuł o polonikach w Watykanie i o tym, czym jest rok jubileuszowy – to niektóre z tematów najnowszego miesięcznika papieskiego „L’Osservatore Romano” w języku polskim.

„Czy pokój zawsze jest możliwy? Dlaczego niektórzy ludzie nie mają ani domu, ani pracy? Co dzieci mogą zrobić, żeby uczynić świat lepszym?”. Odpowiedzi na te i inne pytania, które najmłodsi zadali Papieżowi Franciszkowi podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, znajdziemy w najnowszym numerze „L’Osservatore Romano”.

W związku z Jubileuszem Roku Świętego 2025 na temat poloników w Watykanie pisze ks. Waldemar Turek, pracujący ponad 30 lat w Stolicy Apostolskiej. Można m.in. poznać historię mozaiki Maryi Matki Kościoła i związku tego wizerunku ze św. Janem Pawłem II, przeczytać o kaplicy polskiej w Watykanie i dowiedzieć się, który z polskich świętych jako jedyny został uwieczniony na Kolumnadzie Berniniego.

Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 został ogłoszony 9 maja 2024 roku przez Ojca Świętego Franciszka. W tym kontekście w najnowszym numerze papieskiego miesięcznika została przytoczona historia jubileuszy w Kościele, która rozpoczęła się za pontyfikatu Papieża Bonifacego VIII, w 1300 roku.

Oprócz artykułów dotyczących działalności Papieża i Kościoła powszechnego w „L’Osservatore Romano” można znaleźć ważny głos dotyczący Kościoła w Polsce. Bp Artur Miziński na zakończenie swojej 10–letniej posługi sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski podsumowuje najważniejsze wyzwania i radości ostatnich lat Kościoła.

Po części publicystycznej następuje podsumowanie miesiąca Papieża Franciszka, które pozwala śledzić na bieżąco nauczanie papieskie. Wypowiedzi papieskie i artykuły zilustrowano zdjęciami, pragnąc w ten sposób oddać klimat wydarzeń. W trzeciej części znajdują się najnowsze dokumenty i wypowiedzi papieskie oraz dokumenty Stolicy Apostolskiej.

„«L’Osservatore Romano» przekazuje głos Papieża i Stolicy Apostolskiej w języku polskim do wszystkich, którzy tym językiem się posługują – podsumowuje kierownik redakcji języka polskiego mediów watykańskich, ks. Paweł Rytel-Andrianik w edytorialu. – Chcemy nie tylko być ważnym i oficjalnym źródłem informacji, ale pomagać jednoczyć we wspólnocie Kościoła powszechnego, zgodnie z misją, którą nam powierzył św. Jan Paweł II, gdy zainicjował polskie wydanie pisma, oraz zgodnie z wezwaniem Papieża Franciszka do budowania mostów poprzez posługę mediów”.

„L’Osservatore Romano” po raz pierwszy ukazało się w 1861 r., a w języku polskim – z inicjatywy św. Jana Pawła II – pismo jest wydawane od 1980 roku. W celu pozyskania wersji elektronicznej L’Osservatore Romano na terenie Polski należy zwracać się do własnej parafii. 

Vatican News
Fot. Vatican News