Oczekiwania polskich biskupów przed ŚDM

0
1553

Ożywienia wiary spodziewają się polscy biskupi przed rozpoczynającymi się Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Zdaniem abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski przypomina, że od młodych będzie zależała przyszłość Kościoła, zaś abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP dodaje, że przyszłość będzie potrzebowała silniejszej wiary niż dzisiaj.

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski powiedział, że Światowe Dni Młodzieży przyniosą entuzjazm wiary, nie tylko ludzi młodych, ale wszystkich ludzi w Kościele. – Będzie to czas spotkania z papieżem Franciszkiem i wsłuchiwania się w to, co Ojciec Święty będzie nam chciał przekazać. ŚDM to również spotkanie z żywym Kościołem ludzi młodych, aby raz jeszcze powiedzieć wszystkim, że od młodych będzie należała przyszłość, także Kościoła i ojczyzny i zadań, które będą podejmować – powiedział Radiu Plus Radom abp Wojciech Polak.

Prymas Polski nie obawia o frekwencję w czasie ŚDM. Zwrócił uwagę, że w polskich diecezjach będzie przebywać ok. 300 tys. młodych, w kolejnych dniach, podczas katechez liczba ta znacznie wzrośnie, by w kulminacyjnym spotkaniu z papieżem uczestniczyło ponad milion wiernych. – Z pewnością młodzież znów nas zaskoczy. Jestem przekonany, że spotkania, które rozpoczęły się w diecezjach, przyczynią się do tego, że wielu jeszcze przyjedzie do Krakowa – powiedział abp Polak.

Zdaniem Prymasa Polski po ŚDM młodzi będą odnajdywać swoje miejsce w Kościele. – To jest ich przestrzeń życia, ich przestrzeń wzrastania w powołaniu. Kościół tworzą ludzie młodzi. Po ŚDM będą jeszcze bardziej obecni w Kościele – powiedział ksiądz arcybiskup.

Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański spodziewa się duchowej odnowy, szczególnie wśród młodzieży. – Pamiętam ŚDM w Paryżu czy Madrycie. Przed rozpoczęciem tych spotkań była obecna w przestrzeni publicznej pewna obojętność, ale po tych wydarzeniach wszystkie te miejsca odżyły. Kraków będzie szczególny za sprawą św. Jana Pawła, Łagiewnik – stolicy miłosierdzia i s. Faustyny Kowalskiej. Sytuacja będzie sprzyjała odnowie duchowej, wzmocnieniu powołań. Tego nam trzeba, bo Kościół musi iść wciąż do przodu – powiedział abp Głodź.

Również kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, liczy na odnowienie życia religijnego w Polsce i w Kościele Powszechnym. – To jest wydarzenie o zasięgu światowym. Liczę na obudzenie naszej młodzieży. To jest bardzo potrzebne. ŚDM to spotkanie ludzi przekonanych, którzy cieszą się Ewangelią. Ta wymiana zdań przyczyni się do duchowego ożywienia – powiedział kard. Dziwisz.

Podobnego zdania jest także abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. – Liczę na wzrost wiary wśród młodych. Atmosferę, czy klimat można znaleźć w każdym spotkaniu młodych. Z kolei ŚDM nie są tylko szukaniem pewnej komitywy, lecz mają na celu ożywienie wiary. Młodzi nawzajem dzieląc się doświadczeniem wiary, automatycznie wzniosą entuzjazm i nadzieję, która zawsze z młodym pokoleniem jest związania. Potrzeba wiary, bo przyszłe czasy będą potrzebowały silniejszej wiary niż obecnie – uważa abp Gądecki.

Przypomnijmy, że dzisiaj rozpoczynają się Dni w Diecezjach – cykl wydarzeń modlitewnych, ewangelizacyjnych i kulturalnych z udziałem młodych katolików z całego świata i tysięcy ich polskich rówieśników. Wydarzenie to bezpośrednio poprzedza 31. Światowe Dni Młodzież w Krakowie z udziałem papieża Franciszka.

rm / Radom

fot. Mazur/episkopat.pl

BRAK KOMENTARZY