W piątek 17 lipca odbyła się coroczna pielgrzymka grekokatolików na św. Górę Jawor k. Wysowej Zdroju (Beskid Niski). Uroczystościom przewodniczyli biskupi greckokatoliccy – abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski oraz bp Włodzimierz Juszczak OSBM, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej wraz z duchowieństwem obu diecezji greckokatolickich w Polsce oraz kapłan obrządku wschodniego ze Słowacji. Pielgrzymka z uwagi na epidemię koronawirusa miała w tym roku charakter parafialno-dekanalny.

Grekokatolicy pielgrzymują do tego maryjnego sanktuarium na Łemkowszczyźnie od prawie stu lat. Zgodnie z podaniem w roku 1925 u podnóża Góry Jawor objawiła się Przenajświętsza Bogurodzica. Wierni greckokatoliccy przyjeżdżają z całej Polski: ze Szczecina, Olsztyna, Przemyśla, Gdańska, a także z niedalekiej Słowacji i Ukrainy. W ciągu ostatnich lat odrodzono również tradycję pieszego pielgrzymowania, które niestety w tym roku z racji epidemii było ograniczone.

Przed Ikoną Matki Bożej z Góry Jawor w sposób szczególny zanoszone były w tym roku modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa.

W tym nielekkim czasie, prośmy naszą Przenajświętszą Matkę, która objawiła się na tej św. Górze Jawor, aby swoim Płaszczem Opieki ochraniała każdy nasz dom, nasz Kościół, nasz naród, aby wypraszała u Swego Syna lepszej przyszłości dla nas wszystkich, ale jednocześnie, aby każdy z nas umiał mądrze korzystać z Bożych darów – powiedział w homilii abp Popowicz.

Metropolita nawiązał również do trosk życia codziennego, ciężkiej pracy, zmartwień, problemów, życia w świecie wirtualnym. Zachęcił, aby w tym kontekście znaleźć czas dla tych, którzy są z nami na co dzień: dla rodziny, wspólnoty, ludzi Kościoła. Warto wsłuchać się w głos naszych bliskich. W sposób szczególny jednak nawiązał do świętowania niedzieli, aby ten dzień święty na nowo odkryć, spędzać każdą niedzielę w świątyni z Bogiem i z bliskimi – Błogosławieni ci, którzy na pierwszym miejscu stawiają w swoim życiu Pana Boga. Postawić na pierwszym miejscu, to znaczy nauczyć się Go słuchać, przyjąć Jego Słowo i na fundamencie Słowa Bożego budować całe swoje życie.

Greckokatolicka pielgrzymka na św. Górę Jawor odbywa się corocznie w dniu rozpoczęcia festiwalu Łemkowska Watra w Zdyni, który gromadzi społeczność łemkowską z całego świata.

ks. Mateusz Demeniuk