Została zakończona budowa barki rzecznej – Pływającej Przychodni do misyjnego szpitala w Santa Clotilde w Wikariacie Apostolskim San Jose de Amzonas na terenie peruwiańskiej Amazonii. Cały projekt został zrealizowany z funduszy MIVA Polska.

Całkowity koszt budowy pływającej jednostki wyniósł 39.865 USD. Fundusze na całe przedsięwzięcie pochodziły głównie z dobrowolnych ofiar i darowizn w ramach ubiegłorocznej akcji „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans” oraz z darowizn od darczyńców MIVA „pod choinkę” z okazji Bożego Narodzenia. Łódź otrzymała imię „Serce z Polski”, po hiszpańsku „Corazon de Polonia”, na cześć wszystkich darczyńców z Polski. Pierwszy rejs medyczny „Pływającej Przychodni” trwał 9 dni, od 28 sierpnia do 6 września br. Nad realizacją całego projektu i doprowadzenia go do końca czuwała polska świecka misjonarka, p. Gabriela Filonowicz, która kieruje szpitalem w Santa Clotilde.

Po zakończeniu budowy „Pływającej Przychodni”, p. Filonowicz podzieliła się swoją radością w liście do MIVA Polska: „Nasze marzenie się spełniło. Szpital w Santa Clotilde ma nową łódź na wyprawy medyczne. Pod koniec tego roku opuściło fabrykę Pongero o nazwie „CORAZON DE POLONIA”, a w języku qechua „POLONIAPA SHUNKU” co oznacza „SERCE Z POLSKI”. Jest to dar, który zapewni 130 pracownikom bezpieczne podróżowanie po rzece Napo i Curaray, a mieszkańcom 110 wiosek obsługę medyczną. Dzięki niej możemy organizować brygady medyczne długoterminowe, zabierać ze sobą paliwo, jedzenie, lekarstwa, sprzęt medyczny i 20 osób personelu medycznego oraz logistyki. Jakość wykonania łódki z aluminium, jej wykończenie i wyposażenie powoduje, że udało się osiągnąć wysokiej jakości komfort podróży”.

„Bez pomocy naszych darczyńców, szczególnie polskich kierowców, nie udałoby się zrealizować tego projektu. Szpital oferuje bezpłatną obsługę medyczną, więc nie posiada żadnych własnych dochodów. Utrzymujemy się tylko i wyłącznie z projektów i pieniędzy ofiarowanych przez różnych darczyńców z całego świata” – napisała p. Filonowicz. „Nie ma słów, którymi moglibyśmy podziękować za ten piękny polski dar, dlatego obiecujemy dbać o nasze nowe Pongero, tak aby służyło jak najdłużej wszystkim naszym mieszkańcom i pracownikom Micro Red Santa Clotilde” – dodała.

Miasteczko Santa Clotilde, gdzie mieści się misyjny szpital, leży nad rzeką Napo. Szpital należy do Wikariatu Apostolskiego san Jose de Amazonas. Pod opieką Wikariatu jest pod opieką 14 innych ośrodków zdrowia: 11 nad rzeką Napo i 3 na jej dopływie, czyli rzece Curaray. Dzięki temu pomoc i opieka medyczna dociera do ok. 24 tys. mieszkańców tego regionu, głównie rdzennych Indian Qechua, żyjących w 110 wioskach i miasteczku Santa Cruz.

Szpital od lat organizuje kampanie medyczne we wszystkich 110 wioskach, które należą do Micro Red Santa Clotilde, obejmując dwa powiaty: Napo i Torres Causana. „Pongero” zbudowana łódź to jednostka pływająca o długości 20 m i szerokości 2,5 m, która może pomieścić całą ekipę kompanii medycznej, czyli około 15 osób, przemieszczając się od wioski do wioski. Jest to jedyna forma interwencji medycznej, która pozwala na dotarcie do wszystkich pacjentów i zapewnienie im podstawowej opieki medycznej.

W pierwszej kampanii medycznej, która odbyła się w dniach od 28 sierpnia do 6 września br., uczestniczyła grupa 3 lekarzy i 6 studentów medycyny ze Stanów Zjednoczonych. Jak informuje p. Filonowicz, „zespół medyczny rozpoczął wizyty w wioskach udzielając porad medycznych i oferując różnego rodzaju badania laboratoryjne czy cytologiczne w zakresie badania ginekologicznego. Tylko w czasie pierwszej dwutygodniowej kampanii medycznej zostało otoczonych opieką 423 pacjentów i zostało wykonanych 96 badań cytologicznych. Grupa odwiedziła takie wioski jak: Porvenir, Copal Urco, Rumi Tuni, San Carlos, Diamante Azul, San Luis y Nueva Libertad. Pongero „Corazón de Polonia” to najpiękniejszy dar jaki otrzymaliśmy i bardzo za niego dziękujemy”.

Biuro MIVA Polska: MS/JK / BP KEP