Parafie organizują pomoc dla uchodźców. Parafianie udostępniają swoje mieszkania. Wielu Ukraińców zamieszkało na plebaniach • W kościołach, ale też prywatnie i w rodzinach, wierni modlą się pokój na różańcu • Wolontariusze i grupy parafialne organizują spotkania integracyjne.

•  Mieszkania dla 15 rodzin z Ukrainy znalazła parafia bł. Edmunda Bojanowskiego na Ursynowie. Parafialne Przedszkole Aniołów Stróżów przyjęło już pierwsze dzieci z Ukrainy. Stale aktualizowana jest baza danych: kwater, lekarzy i  prawników gotowych pomagać uchodźcom.

W niedziele o godz. 11.15 odprawiana jest Msza św.  z elementami języka ukraińskiego, a po niej odbywa się spotkanie w dolnym kościele. Parafia zorganizowała także koncert organowy “Solidarni z Ukrainą” a w planach ma następne.

Regularnie prowadzone są zbiórki środków, parafia utworzyła specjalny fundusz pomocy Ukrainie a wspólnota Rycerzy Jana Pawła II zbiera pieniądze na karetkę pogotowia, którą chce wysłać na Wschód.

• Parafia św. Jakuba na Ochocie, choć spodziewała się przyjazdu ukraińskich dzieci ewakuowanych z domów dziecka, tymczasem otoczyła wsparciem grupę 35 matek z dziećmi, które przyjechały do podwarszawskiego ośrodka opiekuńczego.

-Aktualna jest zbiórka na rzecz uchodźców – zbieramy żywność z przedłużoną datą ważności, słodycze, środki czystości, środki higieny osobistej. Dary można przynosić do Zespołu Charytatywnego we wtorki i czwartki oraz przez cały tydzień do zakrystii w godzinach Mszy Świętej. Można też składać na ten cel ofiary do puszki w Zespole Charytatywnym – informuje proboszcz ks. Henryk Bartuszek.

• W niedzielę 13 marca kolejna akcja pomocy Ukrainie w parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie na Jelonkach. Od godz. 10.00 do 19.30 przed kościołem będą stały oznakowane samochody, do których można przynosić dary. – Zbieramy środki higieniczne (zwłaszcza dla kobiet i małych dzieci), ciepłe ubrania (także wojskowe), koce, śpiwory, leki przeciwbólowe, antyseptyki, jedzenie w puszkach, baterie paluszki, powerbanki, termosy, latarki i lornetki. Wszystkie zebrane przedmioty zostaną niezwłocznie przewiezione na Ukrainę i przekazane potrzebującym – zapewniają organizatorzy parafialnej zbiórki.

Pomaga również Parafialny Zespół Caritas, który prowadzi stałą zbiórkę: codziennie można przynosić do kościoła odzież, środki sanitarne, higieniczne, artykuły pierwszej pomocy oraz żywność długoterminową.

Ponadto Parafialny Zespół ds. Pomocy Ukrainie koordynuje kompetentną pomoc psychologiczną, prawną, medyczną, administracyjną i edukacyjną dla uchodźców z Ukrainy. – Poszukujemy również osób, które mogą zapewnić mieszkania przyjeżdżającym na teren naszej parafii. Potrzeby są ogromne, codziennie o taką pomoc prosi kilkanaście osób – mówi proboszcz ks. Andrzej Banaszek.

Także w parafii na Jelonkach, codziennie o godz. 17.20 w kościele Wspólnota Żywego Różańca prowadzi modlitwę różańcową w intencji pokoju na Ukrainie.

• Parafia św. Marii Magdaleny w Promnie koło Białobrzegów (w dekanacie wareckim) przyjęła na plebanię 18 osób z Ukrainy.

• Parafia Matki Bożej Królowej Polski  na Marymoncie zawiązała Grupę Pomocy Uchodźcom. Zespół organizuje dla nich mieszkania i pomaga w poszukiwaniu pracy. Prowadzona jest też zbiórka środków czystości, środków higienicznych oraz żywności o długim okresie przydatności.

Parafia zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej w sobotę 12 marca po Mszy św. o godz. 18.00 oraz na Adorację w intencji pokoju.

• W kościele św. Franciszka z Asyżu w Warszawie na Okęciu w niedzielę 13 marca ks. Marek Bolewicki, były wikariusz parafii, który obecnie jest na misji w Ukrainie po każdej Mszy św., zbierać będzie ofiary na pomoc dla Ukrainy.

Parafialny Oddział Caritas we współpracy z władzami samorządowymi przygotowuję się do otwarcia stałego punktu pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Działa specjalny numer telefonu dla osób, które chciałyby pomóc uchodźcom z Ukrainy albo same chciałyby zaangażować się w taką pomoc lub też znają osoby, które potrzebują pomocy. Telefon 533 044 270 jest dostępny 7 dni w tygodniu. Pierwsze trzy rodziny znalazły już schronienie w domach parafian.

W kościele codziennie odmawiany jest różaniec, a w piątki wierni modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia i adorują Najświętszy Sakrament.

• W parafii pw. św. Doroty w Zawadach koło Błonia powołany został zespół koordynujący ds. działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy.

W niedzielę i Środę Popielcową przeprowadzona została zbiórka do puszek, a 6 marca poprzez ankiety zebrano informacje na temat możliwości zakwaterowania uchodźców wśród parafian. 28 lutego podczas adoracji Najświętszego Sakramentu wspólnota modliła się min. o pokój na Ukrainie i na świecie, a po Mszach św. odśpiewana została Suplikacja.

• Na terenie parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi przeprowadzana jest zbiórka materialna i finansowa na rzecz uchodźców z Ukrainy. Część zebranych rzeczy trafia do centralnego magazynu, a część do rodzin, które zamieszkują parafię lub najbliższe okolice. W chwili obecnej wiadomo o grupie około 50 uchodźców, która niebawem dotrze do bursy przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi koło Warce.

Wszelkie potrzeby parafianie mogą zgłaszać do dwóch koordynatorów zbiórek: ks. Wojciecha Piórko i Karoliny Nowak. – Produkty staramy się organizować i dystrybuować na bieżąco. Mamy nadzieję, iż nasza pomoc dotrze do wielu potrzebujących – informują organizatorzy.

Zarówno warecki magazyn jaki i rodziny  zgłaszają, że obecnie najbardziej potrzebna jest żywność długoterminowa oraz różnego rodzaju chemia. Dary można dostarczać do parafii od poniedziałku do soboty w godzinach 16.30-18.00 oraz w niedzielę od 8.30 do 13.30.

• W parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie prowadzona jest zbiórka środków medycznych na pomoc rannym w Ukrainie. Wysłano już dwa transporty medykamentów, które dotarły m.in. do bombardowanego Charkowa.

We współpracy z pobliską szkołą zorganizowana została zbiórka artykułów spożywczych i kosmetyczno-higienicznych, które trafiły do obwodu lwowskiego.

Pomoc finansowa i materialna obejmuje także byłych wikariuszy parafii, posługujących obecnie na Ukrainie – ks. Vitaliya Kashchuka i ks. Francesco Andolfatto. Na wsparcie ich misji rozprowadzane są książeczki z rozważaniami siedmiu psalmów pokutnych jako zaproszenie do modlitwy o pokój na Ukrainie.

• W parafii św. Andrzeja Boboli w ramach zbiórek pieniężnych zebrano już około 76 tysięcy złotych.

W parafii powstaje baza “Dach nad głową” dla osób z parafii, które są gotowe przyjąć pod swój dach uciekinierów wojennych. W tej chwili około 20 rodzin przyjęło już pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

“Anioły” to program obejmujący opieką parafialnych gospodarzy i ukraińskich gości, który parafia wdroży w najbliższych dniach. “Każda rodzina będzie miała przydzielonego wolontariusza – anioła, który będzie miał za zadanie utrzymywać ze swoimi podopiecznymi stały kontakt i ewentualne potrzeby na bieżąco zgłaszać do naszej bazy. Będziemy chcieli te rodziny wspomagać w razie potrzeb – czy to przez nasz punkt zbiórki darów, czy przez pomoc finansową” – informuje parafia św. Andrzeja Boboli.

W parafii powstaje również baza wolontariuszy – można zgłaszać swoją pomoc obejmującą: służbę transportową, służbę w punkcie darów, tłumaczenia oraz program “Anioły”. W ciągu tygodnia na listę wolontariuszy wpisało się 55 osób, którzy zostaną podzieleni na grupy np. kierowcy, osoby do sortowania.

Przy parafii prowadzona jest również zbiórka darów. Listę aktualnie przyjmowanych produktów można znaleźć na stronie internetowej parafii oraz w grupie na Facebooku “Bobola dla Ukrainy”, oraz pod specjalnie w tym celu uruchomionym telefonem.

• Ponad 2,5 tony żywności, środków czystości, karmy dla zwierząt, kocy i innych produktów zebrała, ale też zakupiła parafia św. Ignacego Loyoli w Warszawie.

Parafialny zespół Caritas powołał grupę pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zespół organizuje kolejną zbiórkę darów i jej transport na granicę, a także poszukuje parafian, którzy byliby gotowi przyjąć uchodźców do swoich domów.

Przez cały tydzień do soboty włącznie w kościele o godz. 17.00 jest adoracja, a o 17.30 różaniec w intencji pokoju na Ukrainie.

• W parafii Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Konstancinie-Jeziornie (Klarysewie) podczas akcji honorowego krwiodawstwa zgłosiła się rekordowa liczba ponad 110 osób. W tym ok.60 proc. Ukraińców mieszkających i pracujących w Polsce. – Chętnych było tak wielu, że zespół stacji krwiodawstwa nie był w stanie przyjąć krwi od wszystkich oczekujących w kilkugodzinnej kolejce. Ostatecznie zarejestrowano 64 osoby – relacjonuje proboszcz ks. Tadeusz Jamka.

Ponadto od 27 lutego do 3 marca przeprowadzono  zbiórkę antybiotyków i środków medyczno-opatrunkowych dla rannych z Ukrainy.

W kościele codziennie odmawiany jest różaniec w intencji ustania wojny i suplikacje.

•  Parafia Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu stale modli si ę o pokój w Ukrainie. Codziennie o godz. 17.45 w kościele przy placu Zbawiciela wspólnie odmawiany jest w tej intencji różaniec. Po Mszach świętych śpiewane są suplikacje.

W ramach zbiórek udało się zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy złotych na pomoc humanitarną. Ponadto Akcja Katolicka prowadzi zbiórkę rzeczową. Można dostarczać pościele, ręczniki i koce dla uchodźców, których przyjmą siostry dominikanki.

Prowadzona jest też zbiórka środków czystości (mydła, płyny do mycia, proszki do prania, kapsułki do zmywarek itp.), środków higienicznych (pampersy, papier toaletowy, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, środki higieniczne dla kobiet) oraz żywności o przedłużonej przydatności (cukier, mąka, kasze, makarony, mleko w kartonach, konserwy) dla uchodźców z Ukrainy.

Parafianie zgłaszają chęć przyjęcia uchodźców pod swój dach. Chętni wypełniają formularz zgłoszeniowy i przekazują go w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

Działające przy parafii Duszpasterstwo Akademickie “Sandał” też organizuje zbiórkę pieniędzy na pomoc humanitarną oraz modlitwy o pokój. W piątek 4 marca odbyła się “Droga pokoju” – akademicka droga krzyżowa z rozważaniami o pokoju.

• Parafia Niepokalnego Poczęcia NMP w Niepokalanowie organizuje zbiórkę środków dla rannych na wojnie w Ukrainie. Bandaże, gazy, plastry, antyseptyki, maści można przekazać w niedzielę 13 marca o g. 11.00 i 17.30 na placu przed Bazyliką.

Cały czas w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie trwa całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Można dołączyć do tej modlitwy o pokój jednorazowo albo zadeklarować modlitwę w wybranym czasie zgłaszając się na adres: parafia.niepokalanow@gmail.com

Franciszkanie, którzy opiekują się niepokalanowskim sanktuarium i prowadzą tamtejszą parafię, w swoim klasztorze przyjęli 30 uchodźców.

 

• W parafii św. Jakuba na Ochocie wierni codziennie o godz. 17 modlą się w kościele na różańcu “o pokój na Ukrainie, o nawrócenie i opamiętanie dla ludzi podejmujących decyzje o działaniach wojennych”. Nadal zbierane są ofiary do puszek na pomoc dla Ukrainy. Parafia chce wesprzeć dzieci ewakuowane z domu dziecka na Ukrainie, które w połowie tygodnia zamieszkają w jednym z ośrodków opiekuńczych pod Warszawą.

– Będzie to grupa 50-osobowa, jeszcze nie znamy dokładnego wieku tych dzieci, ale już teraz ogłaszamy zbiórkę – informuje ks. proboszcz Henryk Bartuszek. Najbardziej będzie potrzebna żywność z przedłużoną datą ważności, w tym żywność dla dzieci; środki czystości (m.in. proszki do prania, mokre chusteczki, płyny do mycia naczyń itp..); środki higieny osobistej (m.in. mydła w płynie, szampony, szczoteczki i pasty do zębów) . Dary można przynosić do zespołu charytatywnego we wtorki i czwartki oraz przez cały tydzień do zakrystii kościoła przy placu Narutowicza w godzinach Mszy Świętej. W zaistniałej sytuacji w parafii organizuje się właśnie stały zespół ds. pomocy Ukrainie.

• W Łomiankach do dziś schroniło się o. 2 tys. osób z Ukrainy – głównie matki z dziećmi. Za pośrednictwem Dekanalnego Centrum Pomocy Uchodźcom działającego przy kościele św. Małgorzaty udało się zakwaterować ponad 1200 uchodźców w rodzinach, w każdej z łomiankowskich parafii.

Teraz Centrum zapewnia wsparcie materialne. Uchodźcy mogą tam dostać żywność, odzież, środki czystości, ale też pościel i niezbędne sprzęty. Inicjatorem i organizatorem Centrum jest proboszcz ks. Jacek Siekierski, który od początku akcji koordynuje działania kilkunastoosobowego zespołu powołanej Fundacji i pracę około 100 wolontariuszy na terenie Centrum. We współpracy z Januszem Zawadzkim, dyrektorem Centrum Kultury w Łomiankach, od tygodnia działa również wsparcie psychologiczne, medyczne i prawne. Koordynatorem kręgów wsparcia w Centrum Kultury i współpracy z animatorami i instruktorami zajęć odbywających się w Centrum, jest radna Magdalena Cłapińska.

W sobotę, 5 marca uchodźców i pomagających im wolontariuszy odwiedził nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

• Obecnie w parafii św. Barbary w Warszawie przebywa już 9 osób z Ukrainy w tym pięcioro dzieci, w drodze są kolejni uchodźcy. Część z nich zamieszkała (i zamieszka) na plebanii. Parafia wciąż liczy na nowych Wolontariuszy.

Działająca przy parafii Wspólnota Młodzieży “Camino” organizuje w piątki, soboty i poniedziałki integrację dla dzieci z Polski i Ukrainy.

“Zapraszamy wszystkie dzieci z Ukrainy na zajęcia. Przewidujemy wycieczki (m.in. do zoo, Centrum Nauki Kopernik, PKiN), zajęcia plastyczne, zajęcia teatralne, zajęcia muzyczne, zajęcia sportowe, warsztaty kulinarne, zajęcia na świeżym powietrzu, gry na PlayStation, eksperymenty, bajki, budowanie z klocków i wiele innych atrakcji. W tym czasie oferujemy również spacer, rozmowę dla dorosłych w języku ukraińskim (w miarę możliwości)” – piszą organizatorzy.

Już w zeszłym tygodni do parafii zwrócili się Ukraińcy mieszkający w Polsce. Wraz ze swymi przyjaciółmi z pracy prosili o foteliki samochodowe, aby móc bezpiecznie przewozić dzieci ze strefy wojennej. – Otwieramy punkt zbiórki przy parafii św. Barbary w Warszawie. Foteliki można dostarczać po każdej Mszy świętej – mówił ks. Tomasz Zaperty.

 

• Na terenie parafii św. Małgorzaty w Łomiankach dach nad głową znalazło około 700 osób z Ukrainy. Od pierwszego dnia agresji Rosji działa parafialne centrum pomocy uchodźcom. Setka wolontariuszy pomaga na bieżąco w pakowaniu, segregacji i przekazywaniu darów dla potrzebujących.

Organizacja pomocy potoczyła się bardzo sprawnie i w ciągu kilkunastu godzin proboszcz ks. Jacek Siekierski powołał zespół parafian gotowych do udzielenia wsparcia swoim sąsiadom ze Wschodu. Codziennie działa magazyn gotowy na przyjęcie darów od mieszkańców. Z jego zawartości mogą korzystać potrzebujący uchodźcy na miejscu za okazaniem dokumentu przekroczenia granicy lub pod opieką swojego lokalnego opiekuna, u którego mieszkają.

Całą dobę działa baza transportowa z kierowcami pozostającymi w gotowości do wyjazdu po oczekujące rodziny. Osobny zespół ludzi kieruje rejestracją i kwaterowaniem uchodźców w udostępnianych mieszkaniach, oraz kierowaniem rodzin z granicy prosto do Łomianek. Kolejne osoby odpowiedzialne są za opiekę prawną i medyczną, oraz grupy wsparcia dla matek z dziećmi. W parafialnym centrum działają też osobne zespoły do spraw żywności i odzieży oraz leków. Inna osoba koordynuje pracę wolontariuszy i współpracę z placówkami medycznymi. Powołany został również sztab odpowiedzialny za komunikację i współpracę z mediami.

 

•  Parafia św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach przyjęła pod swój dach rodziny z Ukrainy, zapewniając im zamieszkanie i utrzymanie. – Możemy również zaoferować pracę dla pięciu osób z Ukrainy. Przyjmujemy dary, szczególnie środki czystości, materiały opatrunkowe, śpiwory, które swoim kanałem przekazujemy na Ukrainę – informuje ks. Jacek Laskowski, proboszcz parafii.

W parafii prowadzona jest zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie. – Mamy kontakt z rodzinami bezpośrednio na Ukrainie, którym również niesiemy pomoc – dodaje ks. Laskowski.

 

•  Parafia i przyjaciele sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie zebrali już ok. 51 tys. zł na pomoc Ukrainie. Ale to nie koniec. Działa Zespół Pomocy Ukrainie, znaleziono dach nad głową dla 26 dorosłych i 16 dzieci.

Powołanie Zespołu zainicjowali sami przedstawiciele różnych wspólnot działających przy parafii. Już w niedzielę odwiedzający sanktuarium mogli zaopatrzyć się w ulotki: “Jak można pomóc Ukrainie”. Proboszcz o. Waldemar Borzyszkowski SJ relacjonuje, że parafia wskazała 4 sposoby pomocy: pomoc finansową, dać uchodźcom dach nad głową, przekazać dary rzeczowe i modlitwa o pokój.

Przed i po Mszach św. w niedzielę 27 lutego i w Środę Popielcową 2 marca parafianie przeprowadzili kwesty do puszek dla Ukrainy. W czasie kwesty prowadzone są zapisy zgłoszeń osób chętnych do przyjęcia uchodźców do swojego mieszkania. Od niedzieli w holu domu parafialnego można składać dary, które zostaną przewiezione na Ukrainę. Mogą to być np. konserwy, olej, makarony, środki higieny i opatrunkowe, koce termiczne czy śpiwory

Ważna jest też modlitwa o pokój.  Na każdej Mszy św. śpiewana jest lub odmawiana Suplikacja, studenci w ramach Duszpasterstwa Akademickiego modlą się o pokój na Ukrainie, a w piątek po Mszy św. o godz. 19.00 w sanktuarium odbędzie się Czuwanie Modlitewne o pokój na Ukrainie przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli.

•  Parafia Ofiarowania Pańskiego w Warszawie organizuje w niedzielę 6 marca o godz. 19.00 koncert organowy dedykowany Ukrainie. Parafianie codziennie modlą się o pokój, odmawiają różaniec, spotykają się na modlitwie w kościele. – W niedziele zbieraliśmy do puszek na Caritas i w najbliższą środę również będziemy zbierać – zapowiada ks. Edward Nowakowski, proboszcz natolińskiej parafii Ofiarowania Pańskiego.

• W Pruszkowie-Żbikowie do środy do godz. 19.00 można przynosić żywność długoterminową, środki czystości oraz opatrunkowe (zwłaszcza na zranienia i oparzenia) do koszów wystawionych w kościele pod chórem – informuje wikariusz ks. Robert Karolak. W ten sposób od niedzieli parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie-Żbikowie prowadzi zbiórkę darów rzeczowych, które przekaże na Ukrainę za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża.

•  W zbiórkę darów dla Ukrainy zaangażowali się także Białorusini z duszpasterstwa działającego przy kościele św. Aleksandra  w Warszawie – informuje ks. Mirosław Jaworski.  Tak w poniedziałkowy wieczór wyglądały okolice kościoła na placu Trzech Krzyży.

• Z pomocą ruszyła także parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Zbiera m.in. środki opatrunkowe, śpiwory ale też latarki i powerbanki.  Wikariusz, ks. Wojciech Kasprzyk mówi, że wciąż potrzeba osób do sortowania produktów na plebanii oraz kierowców z samochodami, którzy mogliby przewieźć dary z parafii na miejsce wyjazdu autobusów z Warszawy.  Do zakrystii lub kancelarii parafialnej ciągle można przynosić: koce i suche produkty spożywcze – dodaje.

Parafia z Wrzeciona pozostaje w kontakcie ze szkołą na Ukrainie, położoną ok. 10 km od granicy polsko-ukraińskiej. Zebrane dary trafią do tamtejszej społeczności.

• Parafia Matki Bożej Królowej Polski (Warszawa Marymont) zawiązała Grupę Pomocy Uchodźcom. Organizuje dla nich mieszkania oraz pomoc materialną dla Ukraińców, ale też i dla tych, którzy otwierają dla nich swoje domy. Na terenie parafii zamieszkały już 32 osoby.

Parafia zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej w sobotę o 8.30 oraz po Mszy św. o godz. 18.00. Adoracja w intencji pokoju będzie trwała do godz. 21. Prowadzi wspólnota Przymierze Miłosierdzia.

• Na terenie parafii św. Jana Marii Vianey’a w Książenicach powstał zespół koordynujący pomoc dla Ukrainy. Trwa tam zbiórka darów i pieniędzy. Poprzez ankiety zbierane są informacje na temat możliwości noclegowych wśród parafian. To wspólna praca samorządu Grodziska Mazowieckiego i OSP w Książenicach. Na plebani mieszka już jedna rodzina i jest przygotowane miejsce dla drugiej.

• Parafia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie na Chomiczówce powołała Grupę pomocy Uchodźcom. Organizuje dla nich mieszkania oraz pomoc materialną dla Ukraińców, ale też i dla tych, którzy otwierają dla nich swoje domy. – Pierwsze cztery osoby z Ukrainy zamieszkają w tym tygodniu na plebanii. Miejsca są już gotowe – zapowiada proboszcz ks. Jan Szubka.

Zaprasza też wspólny różaniec w tej intencji dziś o godz. 18.30 w kościele.

•  Przy Świątyni Opatrzności Bożej we współpracy z dzielnicą Wilanów parafia otworzyła dziś dodatkowy punkt zbiórki. – Od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 21.00 do garażu, tuż przy Panteonie Wielkich Polaków, będzie można przynosić dary serca w tym najbardziej potrzebne środki higieniczne i opatrunkowe. W sobotę wolontariusze będą oczekiwali od 12.00 do 20.00 – informuje proboszcz ks. Tadeusz Aleksandrowicz. Przydadzą się też kartony, w które będzie można zapakować dary.

•  Nie tylko stołeczne parafie ale także mniejsze wspólnoty włączyły się w akcję wsparcia dla Ukrainy. – Od dnia wybuchu wojny na wszystkich Mszach świętych w modlitwie powszechnej modlimy się o pokój za wschodnią granicą Polski i na całym świecie – mówi ks. Jarosław Wojcieski, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Pawłowicach. Po wszystkich Mszach św. śpiewana jest Suplikacja.

•  W parafii św. Jana Pawła II w Ruścu harcerze Nadarzyńskiego Szczepu “Wataha” im. Żołnierzy Wyklętych 26 i 27 lutego zorganizowali zbiórkę darów. Odzew mieszkańców był błyskawiczny. Zebrano 2 ciężarówki rozmaitych artykułów – odzieży, kocy, długotrwałych artykułów spożywczych, leków, środków opatrunkowych, środków higienicznych, kosmetyków, pieluch – wylicza ks. Jarosław Kuśmierczyk, proboszcz miejscowej parafii a zarazem harcmistrz i komendant szczepu. Mieszkańcy Ruśca udostępnili środki transportu a dary przekazano do punktu zbornego w Warszawie.

•  W Pruszkowie, w parafii św. Kazimierza w Środę Popielcową o godz. 19.30 zostanie odprawiona Msza św. w języku polskim i ukraińskim.  O godz. 20.00 Mszy świętej  “O pokój i za Ukrainę” w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Do wspólnej modlitwy i wyrażenia solidarności zaprasza wszystkich wiernych, zarówno Polaków i Ukraińców mieszkających i pracujących w stołecznej metropolii, jak również wszystkich obcokrajowców.  Więcej >> 

•  Franciszkanie z sanktuarium w Niepokalanowie zachęcają do modlitwy w intencji pokoju w kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. “Naszą ideą jest, aby wszystkie z 744 godzin (czyli każda godzina miesiąca) miały osobę, która będzie trwała przed Najświętszym Sakramentem” – tłumaczą. Zakonnicy zachęcają do zapisywania się na konkretną godzinę, szczegóły znajdują się na stronie internetowej<<<.

awo, kh, mg/archwwa.pl