Pozdrowienia i zapewnienia o bliskości i życzliwości przekazał w liście do abp. Paula Gallaghera, Sekretarza ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Gallagher przebywa w Polsce w związku z sesją naukową z okazji 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.

Publikujemy pełną treść listu:

Z wielką radością przyjąłem informację od Jego Ekscelencji ks. abp. Salvatore Pennacchio Nuncjusza Apostolskiego w Polsce o wizycie Waszej Ekscelencji w naszej ojczyźnie.

Choć ze względu na obowiązki w diecezji, nie mogę dziś osobiście wyrazić swojego szacunku wobec osoby Księdza Arcybiskupa, jednak za pośrednictwem tego listu – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – chciałbym przekazać Waszej Ekscelencji serdeczne pozdrowienia i zapewnienia o naszej serdecznej bliskości i życzliwości.

Historia relacji między Stolicą Apostolską, a Rzeczpospolitą, to nie tylko historia dyplomacji – której setną rocznicę restytucji, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wspominamy, ale to przecież tysiącletnia historia znamienitych przedstawicieli Jego Świątobliwości w Polsce – legatów papieskich i nuncjuszy apostolskich, którym nasza ojczyzna tak wiele zawdzięcza.

Historia relacji między Stolicą Apostolską, a Rzeczpospolitą  to również historia tysiąca lat jedności wiary, tysiąca lat jedności ze Stolicą Świętą, tysiąca lat głoszenia jednej i tej samej Ewangelii życia. To tysiącletnia historia wielu świętych i męczenników, którzy nie wahali się, aby dla wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi poświęcić swoje życie.

Raz jeszcze wyrażam swoją radość i wdzięczność wobec Księdza Arcybiskupa, zapewniając o swojej duchowej bliskości i życząc dobrego pobytu w Polsce.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

 

BRAK KOMENTARZY