Przesłanie abp. Depo do dziennikarzy i ludzi mediów

22-01-2016

Publikujemy treść przesłania Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

0
1461

Przesłanie abp. Wacława Depo do dziennikarzy i ludzi mediów

Głębokie przemiany, które dokonują się w Polsce zarówno w sferze społeczno-politycznej, jak i w sferze społecznego przekazu, zobowiązują nas do osobistej odpowiedzialności za rozpoznawanie prawdy i wierność prawdzie. Kościół, będąc współuczestnikiem doświadczeń zarówno pojedynczego człowieka, jak i wspólnot ludzkich, stara się rozumieć i interpretować zjawiska oraz wydarzenia w świetle wiary. Na tych drogach szczególnym przewodnikiem był i jest dla nas św. Jan Paweł II, który szedł ku Prawdzie drogą wyznaczoną nie przez zwątpienie w rozum, ale drogą wiary, nadziei i miłości. Dlatego wskazał, że rozum i wiara muszą być komplementarne.

Dziękując za zaangażowanie całej wspólnocie „ludzi służących Prawdzie”, warto z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, przywołać jego słowa: „Świadek prawdy zmaga się o nią nie inaczej, jak poprzez niespokojność serca i cierpienie”. Pragnę wyrazić uznanie i wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w ów twórczy niepokój na polu mediów drukowanych, rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych i sieci elektronicznych. Niech nie opuszcza nas wiara, że Bóg trzyma świat i człowieka w swoich rękach, a Jego miłość miłosierna jest potężniejsza od zagrożeń.

Z pasterskim błogosławieństwem –

Abp Wacław Depo
Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego
Przekazu Konferencji Episkopatu Polski

Częstochowa, 24 stycznia 2016 r., wspomnienie św. Franciszka Salezego

BRAK KOMENTARZY