Przewodniczący Episkopatu: Bez wchodzenia w politykę chcemy budować nową Syrię

Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować tak prawa człowieka jak i wolność religijną i solidarność – powiedział abp Stanisław Gądecki w czasie swej wizyty w Syrii, której głównymi punktami są: modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie, pomoc humanitarna i spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi.

0
1411

Patriarcha Kościoła melchickiego Grzegorz III Laham zaprosił duchownych katolickich do modlitwy „w intencji uproszenia miłosierdzia Bożego dla narodu syryjskiego”. Na apel odpowiedzieli również przedstawiciele polskiego duchowieństwa. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz Dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło przebywają na terenie Syrii i Libanu w dn. 17-22 lutego br.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że pomoc dla Syryjczyków jest niezbędnie potrzebna. – Najpierw usłyszeliśmy, że w tej pięcioletniej wojnie 300 tys. ludzi zostało zabitych, z czego wiele też dzieci pozostało sierotami. 1 mln 200 tys. jest ludzi rannych, 20 tys. ludzi uprowadzonych, chociaż żeby zdobyć okup. 6 mln wyemigrowało z tego kraju tak do Libanu, Jordanii, Turcji, do Europy, do innych krajów – przekazał abp Gądecki.

18 lutego w godzinach wieczornych Przewodniczący Episkopatu Polski modlił się wspólnie z innymi hierarchami chrześcijańskimi oraz nuncjuszem apostolskim w katedrze melchickiej w Damaszku. Ta modlitwa o pokój stała się udziałem każdej syryjskiej parafii.

Abp Gądecki i ks. Cisło spotkali się również ze wspólnotami chrześcijańskimi wspieranymi materialnie przez katolików z Polski, w tym m.in. ze wspólnotą chrześcijan w mieście Malula, która w 2013 r. doświadczyła okrutnych prześladowań ze strony islamistów.

W czasie obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym 8 listopada 2015 r. w parafiach w całej Polsce była zbiórka ofiar dla chrześcijan w Syrii. Zbiórkę zorganizowała Konferencja Episkopatu Polski przy współpracy z polską sekcję papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z tej zbiórki przekazano 1 mln 200 tys. euro dla potrzebujących w Syrii. Z ofiarności Polaków skorzystało tysiące osób, w tym nie tylko katolicy.

BP KEP

BRAK KOMENTARZY