Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski został zaproszony na Ukrainę przez abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego. Przewodniczący KEP odwiedzi największe greckokatolickie sanktuarium maryjne na Ukrainie – świątynię w Zarwanicy w obwodzie tarnopolskim. Abp Stanisław Gądecki będzie na Ukrainie 16 i 17 lipca br.

Zarwanica stała się ośrodkiem kultu maryjnego już w XIII w. Według jednego z podań w 1240 r. do wsi trafił mnich uciekający ze zrujnowanego i spalonego przez Mongołów Kijowa. Śpiąc ujrzał we śnie Matkę Boską. Gdy się obudził, zobaczył ikonę Matki Bożej z małym Jezusem. Mnich uznał to za cud i zbudował dla ikony kapliczkę. Przy kapliczce wytrysło źródełko, z którego woda miała wartości lecznicze i szybko uznano je za cudowne. Zarwanica stała się znana w okolicy i szybko otoczył ją kult wiernych, którzy wierzyli, że pielgrzymując do niej doznają licznych cudów. Według współczesnych badań obraz z Zarwanicy jest jednym z najstarszych na dzisiejszej Ukrainie przedstawień Matki Bożej. Jego powstanie datuje się na XIII- XIV w.

W 1867 r. papież Pius IX wyraził zgodę na koronację ikony i podniesienie świątyni do rangi sanktuarium. Dzięki temu rozpowszechnił się kult Matki Bożej Zarwanickiej, a miejscowość stała się znanym ośrodkiem pątniczym, do którego każdego roku pielgrzymuje 1,5 mln pątników.

W sierpniu 2004 r. odbyła się pielgrzymka pojednania polsko-ukraińskiego do sanktuarium w Zarwanicy. Wzięło w niej udział ponad 200 tys. pielgrzymów z Ukrainy i Polski. Zwierzchnik Cerkwi greckokatolickiej kard. Lubomyr Huzar oraz Prymas Polski kard. Józef Glemp modlili się wówczas o wzajemne przebaczenie.

BP KEP/kresy.pl

BRAK KOMENTARZY