Bardzo jestem zadowolony z tej krótkiej wizyty w Kazachstanie, gdzie miał miejsce Kongres Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii – powiedział abp Stanisław Gądecki, 15 września, po powrocie z Kazachstanu. Przewodniczący Episkopatu Polski uczestniczył w Kongresie w Nur-Sultanie oraz koncelebrował Mszę św. pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka dla katolików z Kazachstanu i Azji Środkowej.

Abp Gądecki był ujęty przyjęciem uczestników spotkania przygotowanym przez prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa. „W Kazachstanie żyje około 100 narodowości i obecne są tam prawie wszystkie religie. Aby doprowadzić do pokoju, trzeba dużego wspólnego wysiłku i tej strony państwowej, i tej strony religijnej przede wszystkim” – powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski.

Podkreślił, że spotkanie miało dużą wartość ze względu na przyjazd Papieża Franciszka, który, mimo że poruszał się na wózku, dał świadectwo swojego zaangażowania.

 

Przewodniczący KEP powiedział też o wielkim znaczeniu papieskiego przemówienia: „Przemówienie wyszło ponad interesy partykularne wszystkich religii. Ojciec Święty zaczął się zwracać do wszystkich zgromadzonych religii: Bracia i siostry. Mówił o wolności religijnej, o pokoju, o kulturze braterstwa, która jest konieczna, a także o trosce o wspólny dom czyli o ekologii, ale rozumianej w sensie chrześcijańskim”.

Wizyta apostolska Papieża w Kazachstanie miała miejsce w dniach 13-15 września. Jej hasłem były słowa: „Posłańcy pokoju i jedności”. Była to 38. podróż zagraniczna Ojca Świętego Franciszka. W czasie pielgrzymki, 14 i 15 września, w Nur-Sultanie odbył się VII Kongres Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii pod hasłem: „Rola zwierzchników światowych i tradycyjnych religii w duchowym i społecznym rozwoju ludzkości w okresie popandemicznym”.

BP KEP

Zobacz też:
Abp Gądecki o VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii (KAI)

 

BRAK KOMENTARZY