Rozpoczął się Rok Miłosierdzia

Kulminacyjnym punktem liturgii papieskiej 8 grudnia z okazji rozpoczęcia Roku Miłosierdzia było otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej. Od XV wieku gest ten jest nierozłącznie związany z inauguracją Roku Świętego.

0
1417

„Otwierają się przed nami Drzwi Święte; to sam Chrystus, który poprzez tajemnicę Kościoła wprowadza nas w tajemnicę Bożej miłości, która pociesza; miłości bez miary, która obejmuje całą ludzkość” – mówił diakon, wyjaśniając znaczenie tego gestu.

Uroczystego otwarcia Drzwi Świętych dokonał sam Papież. Kiedy w procesji doszedł po liturgii eucharystycznej do atrium Bazyliki Watykańskiej, czekał tam na niego Benedykt XVI, który odpowiedział na zaproszenie swego następcy i wziął udział w tym obrzędzie.

Stojąc u Drzwi Świętych Franciszek modlił się o dobre przeżywanie rozpoczynającego się roku łaski, o ufne zwracanie się do Jezusa, który jest jaśniejącym obliczem nieskończonego miłosierdzia Boga.

„On jest Bramą, poprzez którą przychodzimy do Ciebie,
niewyczerpanym źródłem pocieszenia dla wszystkich,
pięknem, które nie zna zachodu,
doskonałą radością w życiu bez końca”.

Otworzywszy oba skrzydła Drzwi Świętych Papież modlił się przez chwilę w ciszy na progu Bazyliki Watykańskiej. Potem poczekał, aż przez Drzwi Święte przejdzie również Benedykt XVI. Następnie na czele procesji udał się w kierunku ołtarza Konfesji św. Piotra, gdzie uroczystym błogosławieństwem zakończyła się ta liturgiczna inauguracja Roku Miłosierdzia.

Warto przypomnieć, że Ojciec Święty osobiście będzie jeszcze przewodniczył obrzędom otwarcia takich drzwi w dwóch innych bazylikach papieskich: w przyszłą niedzielę na Lateranie, a 1 stycznia w Bazylice Matki Bożej Większej. Natomiast w Bazylice św. Pawła za Murami obrzędu tego dokona w imieniu Papieża jej archiprezbiter kard. James Harvey już w niedzielę.

kb/ rv

Zobacz też:
Tekst bulli papieskiej „Misericordiae vultus”
Franciszek zainaugurował Jubileuszowy Rok Miłosierdzia

Copyright © by Radio Watykańskie

BRAK KOMENTARZY