Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Gdzie uzyskać niezbędne informacje i wsparcie? Na jaką pomoc może liczyć osoba skrzywdzona i jej bliscy? – na te pytania odpowiada ruszająca właśnie kampania informacyjna Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundacji Świętego Józefa KEP.

W ramach tych działań do wszystkich parafii w Polsce mają być przekazane materiały informacyjne, które w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe zagadnienia dotyczące zarówno procedury zgłaszania krzywdy, jak i wsparcia, które oferuje działający w Kościele system ochrony, pomocy i prewencji. W ramach kampanii uruchomiono także odświeżoną stronę www.zgloskrzywde.pl.

– Chcemy, aby nasza akcja trafiła do możliwie największej liczby odbiorców, dlatego do każdej kurii diecezjalnej w Polsce zostały przekazane specjalnie przygotowane plakaty, które w przystępny, informacyjny sposób pokazują, że w Kościele działa system przyjęcia osoby skrzywdzonej, otoczenia jej wsparciem i niezbędną pomocą i że każdy potrzebujący może z takiego wsparcia skorzystać. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał też list do wszystkich biskupów diecezjalnych z prośbą, by przekazali plakaty do wszystkich parafii w diecezji. Bardzo liczymy na to, że księża w całej Polsce przyłączą się do tej akcji i wywieszą plakaty w gablotach przykościelnych. Z góry serdecznie dziękuję za współpracę i pomoc – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Przekaz kampanii koncentruje się na opisaniu trzech podstawowych etapów wiążących się ze zgłoszeniem krzywdy wykorzystania seksualnego. To, po pierwsze, uzyskanie niezbędnych informacji o procedurze, prawach osoby skrzywdzonej i właściwych danych kontaktowych; po drugie – kontakt z osobą odpowiedzialną za przyjęcie zgłoszenia w diecezji lub w zakonie męskim i żeńskim; po trzecie – możliwość uzyskania dodatkowego, szerokiego wsparcia zarówno za pośrednictwem Fundacji Świętego Józefa KEP, jak i innych podmiotów działających w ramach systemu (punktów konsultacyjnych, telefonów zaufania, wsparcia duchowego itd.).

– Pierwszym źródłem informacji dla każdego, kto tego potrzebuje, może być strona internetowa zgloskrzywde.pl. To specjalny serwis, który uruchomiliśmy właśnie z myślą o takiej funkcji. Znajdują się na niej podstawowe informacje dotyczące samej procedury zgłoszenia i dane kontaktowe, ale wskazane są też miejsca, także świeckie, do których osoba potrzebująca może zadzwonić, napisać, przyjść osobiście i w których spotka kompetentne osoby, przygotowane do udzielenia wsparcia – zaznacza Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP.

Plakat towarzyszący kampanii informacyjnej jest do pobrania – także w wersji gotowej do druku – na stronie fsj.org.pl (https://fsj.org.pl/do-pobrania/). Zachęcamy zarówno media, jak i wszystkich chętnych do publikowania plakatów. Być może w Waszym najbliższym otoczeniu, wspólnocie, w której na co dzień funkcjonujecie, jest ktoś, kto potrzebuje wsparcia, ale nie do końca wie, gdzie może je uzyskać. Z góry serdecznie dziękujemy!

Zapamiętaj i przekaż:

strona: www.zgloskrzywde.pl
e-mail: zgloskrzywde@fsj.org.pl
telefon: +48 571 805 535 (czwartki od godz. 18.00 do 20.00)

Wiosenna kampania informacyjna to kolejne tego typu działanie Biura Delegata KEP i Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W lutym przeżywaniu Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego towarzyszyła kampania informacyjna #RazemByPomagać, zachęcająca do głębszej dyskusji i refleksji nad skutecznymi mechanizmami prewencji oraz efektywnymi strukturami pomocy osobom skrzywdzonym (https://fsj.org.pl/dzialajmy-razembypomagac-tworzac-wspolnoteze-zranionymi/).

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Fundacja Świętego Józefa