7 maja 2023 r. rozpoczęła się 63. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Sanktuarium Maryjnego w Lourdes we Francji. Udało się tam ok. 150 podchorążych z wyższych uczelni wojskowych z Wrocławia, Warszawy, Gdyni, Łodzi i Dęblina. W drodze towarzyszy im sześciu kapelanów Ordynariatu Polowego.

Żołnierze uczestniczący w pielgrzymce wyjechali z macierzystych jednostek i stawili się na zgrupowaniu w obozowisku „Karliki”, znajdującym się przy OSPWL w Żaganiu, gdzie uczestniczyli w odprawie przeprowadzonej przez oddelegowanych oficerów z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Następnie był czas na integrację uczestników, a także odprawiona została Msza św. i nabożeństwo majowe. Wszyscy uczestnicy Pielgrzymki punktualnie o godz. 23 wyruszyli do następnego miejsca, pobytu którym jest La Salette we Francji. Specjalne przesłanie do uczestników pielgrzymki wystosował biskup polowy Wiesław Lechowicz >>>.

Polscy żołnierze biorą w udział w Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej do Lourdes po raz 30. Do sanktuarium dotrą w środę. W czwartek odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów i spotkanie z Polonią przy kapliczce ufundowanej przez polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej w Idron. Pielgrzymi odwiedzą też grób francuskiej poetki i polonofilki Rosy Bailly w Pau. W piątek podchorążowie wezmą udział w ceremonii otwarcia pielgrzymki, w której weźmie udział kilkanaście grup zagranicznych. Tego dnia do pielgrzymów dołączy bp Wiesław Lechowicz. W sobotę przewidziane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz wieczorna maryjna Procesja Światła. W niedzielę odprawiona zostanie Msza św. w Bazylice Piusa X a po południu odbędzie się ceremonia zakończenia pielgrzymki. Do kraju pielgrzymi wrócą 18 maja.

Krzysztof Stępkowski/ www.ordynariat.wp.mil.pl
fot. Monika Dwulatek

>>Galeria zdjęć

BRAK KOMENTARZY