Chcemy prosić Boga o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, dla wszystkich, którzy w tym kraju mieszkają, którzy są przekonani, że to jest ich ziemia i ich wspólne dziedzictwo historyczne, kulturowe, społeczne i religijne, a także tych, których emigracyjne losy rzuciły daleko stąd – mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, po którym została rozpoczęta Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.

„Tutaj, w duchowej stolicy Polaków, rozpoczynamy Nowennę w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Te trzy główne intencje, wraz z rozpisanymi na każdy dzień intencjami szczegółowymi, mają wyznaczać przez najbliższych dziewięć dni kierunek naszej duchowej drogi” – podkreślił ks. Gęsiak w rozważaniu.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że Polska to „kraj, w którym od wieków żyli razem ludzie wierzący i niewierzący, katolicy i wyznawcy innych religii. To kraj, który przez wieki słynął z szacunku oddawanego każdemu, niezależnie od jego osobistych przekonań. Ale to także kraj, w którym ludzie, choć różniący się wiarą i poglądami, nie podnosili ręki przeciw temu, co stanowi fundament tego narodu i kształtujący go od ponad tysiąca lat system wartości”.

Ks. Gęsiak przyznał, że dziś niestety „podejmowane są próby odcięcia nas od tego fundamentu wartości w imię nowoczesności i postępu”. „Dlatego modlitwa za Ojczyznę jest tak bardzo nam potrzebna” – dodał.

Rzecznik KEP zwrócił uwagę, że jesteśmy też zaproszeni do modlitwy o zgodę narodową. „Pluralizm poglądów jest rzeczą dobrą i pożyteczną. Wielość wizji i spojrzeń na konkretne sprawy mogą być bardzo ubogacające. Coś jednak złego stało się z nami, że zamiast szukać wspólnego dobra i tego, co może nas łączyć, od kilku lat pogłębiają się podziały w życiu politycznym i społecznym. Wyniszczają naszą wspólnotową tkankę i rujnują budowany od tysiąca lat wspólny dom. Przenoszą się na nasze rodziny i miejsca pracy. A przecież zgoda buduje, a niezgoda rujnuje” – ocenił. „Często zamiast dialogu, mamy kłamstwo, agresję i hejt. Ale to droga donikąd. Tę bardzo już długą spiralę zła i nienawiści trzeba kiedyś przeciąć! Dlatego dziś tak bardzo potrzeba nam narodowej zgody” – przyznał.

Ks. Gęsiak zaznaczył, że mamy się też modlić o poszanowanie życia ludzkiego. „Strach i drżenie serca musi ogarnąć każdego człowieka, który słyszy coraz liczniejsze i mocniejsze zapowiedzi legalizacji uśmiercania dzieci nienarodzonych. A przecież każdy człowiek ma prawo do życia! I nie jest to kwestia wiary, nie jest to tylko kwestia religijna, choć słowa dekalogu Nie zabijaj! nie zostały nigdy odwołane. To podstawa człowieczeństwa! To kwestia ludzkiej etyki i przyzwoitości! Nikt nie ma prawa zabierać życia komukolwiek, zwłaszcza najsłabszym!” – mówił.

W pierwszym dniu nowenny modlitwę poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Modlitwa nowennowa transmitowana była na żywo na kanale YouTube jasnogórskiego Sanktuarium.

Nowenna potrwa do 25 marca, a więc zakończy się w Narodowy Dzień Życia i w wigilię Dnia Świętości Życia. Każdego dnia zostanie przeprowadzona transmisja internetowa, z miejsca, gdzie modlitwę prowadzić będą biskupi. Więcej informacji o Nowennie można znaleźć na stronie nowenna2120.pl.

BP KEP

Fot. o. Michał Bortnik OSPPE

Zobacz też: Biskupi poprowadzą nowennę w intencji Ojczyzny