16 listopada, bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczył w Sekretariacie KEP Mszy św. za zmarłych pracowników. Na początku liturgii zostały również odczytane nazwiska zmarłych.

„Chcemy dzisiaj w sposób szczególny wspominać i modlić się za tych, którzy tu, w tym miejscu, poprzedzili nas w ziemskim pielgrzymowaniu, pracując jak my dzisiaj, na rożnych odcinkach posługi Kościołowi, który jest w Polsce, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu” – mówił w homilii wygłoszonej w Sekretariacie KEP bp Miziński.

„Chcemy zanosić za nich modlitwy, głęboko wierząc w świętych obcowanie. Ta tajemnica Królestwa Bożego, o którym Chrystus powiedział, że jest pośród nas, realizuje się w różnych wymiarach: Królestwo tych, którzy są już we wspólnocie doskonałej z Bogiem – świętych, Królestwo oczyszczające się – zmarłych, którzy oczekują na spotkanie z Bogiem i pokutują za grzechy ziemskiego życia, i Królestwo, które jest pośród nas pielgrzymujących na ziemi – Kościół jest etapem tego Królestwa” – zaznaczył bp Miziński.

Msza św. w intencji zmarłych pracowników Sekretariatu KEP jest tradycyjnie sprawowana w listopadzie. Jest to okazja do podziękowania za życie i wiarę pracowników Sekretariatu, których Bóg powołał już do siebie. Co roku żyjący pracownicy Sekretariatu modlą się m.in. za dwóch zmarłych sekretarzy generalnych Episkopatu: abp. Bronisława Dąbrowskiego, bp. Zygmunta Choromańskiego i bp. Tadeusza Pieronka, zastępców sekretarza: bp. Jerzego Dąbrowskiego i bp. Alojzego Orszulika, oraz współpracującego blisko z Sekretariatem bp. Czesława Domina, a także za nieżyjących kapłanów, siostry zakonne i świeckich pracowników Sekretariatu KEP.

BP KEP

Msza św. za zmarłych pracowników Sekretariatu KEP (Warszawa, 16.11.2023 r.)