Sekretarz Generalny KEP o liście papieża Franciszka na Rok Miłosierdzia

01-09-2015

W Roku Miłosierdzia Ojciec Święty Franciszek upoważnił wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują i proszą o przebaczenie. - Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za to rozszerzenie uprawnień - mówi w imieniu Kościoła w Polsce sekretarz generalny KEP bp Artur G. Miziński.

1932

Odnosząc się do listu Ojca Świętego na Rok Miłosierdzia, Sekretarz Generalny Episkopatu wyjaśnia, że według przepisów prawa kościelnego nie wszyscy kapłani mogą zwalniać z kary ekskomuniki, jaką automatycznie nakłada na siebie osoba dokonująca aborcji. Za sprawą papieża Franciszka, w Roku Miłosierdzia uprawnienia te będzie miał każdy kapłan.

„Przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do Sakramentu Spowiedzi, by pojednać się z Ojcem. Również z tego powodu postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Niech kapłani przygotują się do tego wielkiego zadania, by potrafili łączyć słowa szczerego przyjęcia z refleksją, która pomoże zrozumieć popełniony grzech oraz wskaże drogę autentycznego nawrócenia, by pojąć prawdziwe i wielkoduszne przebaczenie Ojca, który wszystko odnawia swoją obecnością” – czytamy w liście Ojca Świętego Franciszka na Rok Miłosierdzia.

Zobacz też:
List Ojca Świętego Franciszka przed Jubileuszem Miłosierdzia
Uprawnienia dla spowiedników dot. rozgrzeszania z ekskomuniki latae sententiae z kan. 1398 KPK

Posłuchaj: