4. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę oraz przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie – były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 18 maja br.

Na początku spotkania Rzecznik KEP przypomniał, że dzisiaj przypada 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. „Dziękujemy dziś Panu Bogu za dar Papieża Polaka, jego pontyfikat i dziedzictwo, które nam pozostawił i które wciąż odkrywamy” – powiedział.

O tematyce 4. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę 21 maja mówili podczas spotkania o. Paweł Drobot CSsR, diecezjalny Duszpasterz Kobiet Archidiecezji Warszawskiej, oraz Agnieszka Kałuża, przewodnicząca Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Delegacie KEP. Pielgrzymce towarzyszyć będzie hasło: „Odwagi! Nie bójcie się!” oraz postać położnej Stanisławy Leszczyńskiej.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie pozostały 74 dni – jak wskazuje zegar na stronie sdmpolska.pl. „Cieszymy się, że z Polski pojedzie ok. 25 tys. młodych, którzy angażują się w swoich wspólnotach. Trwają przygotowania w diecezjach. Mamy nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do odbudowania relacji młodych z Kościołem” – powiedział ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, który był jednym z gości spotkania. „Młodym w Lizbonie towarzyszyć będą biskupi z Polski. W systemie zarejestrowało się już 21 biskupów” – dodał.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że w związku z rocznicami związanymi z Mikołajem Kopernikiem – 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci, letnie Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski (12-14 czerwca) odbędzie się na terenie archidiecezji warmińskiej, w Lidzbarku Warmińskim. Księża Biskupi odwiedzą również miejsce internowania Prymasa Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym i miejsce pochówku Mikołaja Kopernika we Fromborku. Tematowi 395. Zebrania Plenarnego KEP poświęcone będzie najbliższe spotkanie prasowe.

BP KEP

Spotkanie prasowe rzecznika Episkopatu z przedstawicielami mediów (18 maja 2023 r.)