28 lutego 2022 w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie-Rembertowie miał miejsce IV drużynowy mecz szachowy Wojsko Polskie – Duchowieństwo. Mecz, składający się z 9 rund, został rozegrany systemem Scheveningen, polegającym na tym, że każdy zawodnik jednej drużyny gra z każdym zawodnikiem drugiej drużyny. Grano tempem 7’+3” (dla każdego zawodnika po 7 min. na partię oraz po 3 sek. za każde wykonane posunięcie). W sumie rozegrano 81 partii.

Pojedynek zdecydowanie wygrała drużyna Wojska Polskiego. W punktach „dużych” (liczonych 2 pkt. dla drużyny za wygraną rundę, 1 pkt za remis i 0 pkt. za przegraną) drużyna Wojska Polskiego osiągnęła wynik 18:0, a w punktach „małych” (1 pkt. za każdą wygraną partię, ½ pkt. za remis i 0 pkt. za przegraną) wynik 65:16.

Sędzią meczu był dr Andrzej Filipowicz, mistrz międzynarodowy i sędzia klasy międzynarodowej, który m. in. sędziował mecz o mistrzostwo świata w szachach w 2014 r. Na otwarciu i zakończeniu meczu obecny był rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr Robert Kosowski.Wyraził uznanie zawodnikom i organizatorom meczu, podkreślając znaczenie „królewskiej gry” dla tych dwóch środowisk, wojska i duchowieństwa, które na co dzień muszą być gotowe, każde na swój sposób, do określonego rodzaju walki i zmagań. Warto zaznaczyć, że reprezentacja Wojska Polskiego od 2002 r. regularnie uczestniczy w oficjalnych Mistrzostwach NATO, zdobywając w 2021 r. (po raz trzeci w historii) drużynowe zwycięstwo. Po meczu nastąpiła tradycyjna wymiana pamiątek.

Po zmaganiach duchowieństwa i wojska, w dniach 28 lutego i 1 marca 2022, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie odbyły się tradycyjne Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Szybkich (po raz 17) i Błyskawicznych (po raz 21), na które zgłosiła się rekordowa liczba 31 zawodników: 21 księży, 1 diakon, 8 klerykówi 1 brat zakonny (spośród nich 1 kapłan prawosławny; pozostali uczestnicy z Kościoła rzymskokatolickiego).

W szachach błyskawicznych rozegrano 9 podwójnych rund (razem 18 partii), grając w każdej rundzie z tym samym przeciwnikiem raz białym, a raz czarnym kolorem bierek. Tempo gry wynosiło 3’+2” (dla każdego zawodnika po 3 min. na partię oraz po 2 sek. za każde wykonane posunięcie).Mistrzem Polski duchowieństwa w szachach błyskawicznych został ks. Jan Kojło z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej (16 pkt. z 18); 2 miejsce zająłks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej (13,5 pkt.), a 3 miejsce kl. Dawid Witko, salezjanin (12 pkt).

W szachach szybkich rozegrano 7 pojedynczych rundtempem 10’+5” (dla każdego zawodnika po 10 min. na partię oraz po 5 sek. za każde wykonane posunięcie). W tej rozgrywce zwycięzcą został także ks. Jan Kojło (6 pkt. z 7); 2 miejsce zajął ks. Karol Jakubiak z diecezji siedleckiej (5,5 pkt), a 3 miejsce zajął kl. Tomasz Kułak, salezjanin(5 pkt.).

Mistrzostwa sędziował Józef Flaziński. Uroczystość ich zakończeniazaszczyciliswoją obecnością:członek zarządu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) Adam Dzwonkowski, mistrz międzynarodowy i sędzia klasy międzynarodowej dr Andrzej Filipowicz oraz krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń SVD.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska). Mistrzostwa mają charakter międzynarodowy i ekumeniczny: zaproszeni są duchowni, ale także siostry zakonne, bracia zakonni i klerycy różnych Kościołów chrześcijańskich.

Najbliższe mistrzostwa w szachach klasycznych (z wolniejszym tempem gry, niż w szachach szybkich czy błyskawicznych) odbędą się w dniach 4-8 lipca 2022 wbenedyktyńskim opactwie w Tyńcu. Szczegółowe wyniki rozgrywek oraz informacje potrzebne do zgłoszenia się na kolejne można znaleźć na stronie http://www.smpd.pl/.

Ks. Sławomir Pawłowski SAC

BRAK KOMENTARZY