Z inicjatywy ks. Michała Makuli –  proboszcza łódzkiej parafii pw. św. Mateusza Kościoła Ewangelicko –Augsburskiej w wieczór Środy Popielcowej odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój na Ukrainie i na całym świecie w duchu Taize.

Gospodarz spotkania witające zebranych w świątyni luterańskiej zauważył, że – tegoroczny Wielki Post będzie wyglądał zupełnie inaczej niż te, które dotychczas znaliśmy. Z całą pewnością wszystkie te wydarzenia, które teraz dzieją się na Ukrainie wpłyną na to, jak będziemy przeżywali ten czas, który zaprowadzi nas do Wielkiego Piątku, a później do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. – mówił ks. Makula.

W spotkaniu, podczas którego odczytane zostały fragmenty Pisma Świętego przeplatane śpiewem kanonów z Taize wykonanych przez scholę dominikańską obok mieszkańców Łodzi uczestniczyli również goście – siostry i bracia – którzy przybyli do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy.

Ekumeniczne spotkanie zgromadziło przy krzyżu Chrystusa duchownych Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko – Reformowanego oraz Kościoła Rzymskokatolickiego.

Reprezentujący Kościół Rzymskokatolicki metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w refleksji nad odczytanymi fragmentami Słowa Bożego powiedział miedzy innymi – my chcemy być mocni jak byk i mieć bardzo dużo pieniędzy i złota, bo wtedy czujemy się odpowiednio mocni! Kiedy mamy siłę i złoto – wtedy jesteśmy mocni. Jak Mojżesz odszedł od ludu natychmiast Izraelici przedstawili sobie boga jako złotego byka. Popatrzcie na tego Jezusa, który jest na krzyżu, który jest bezsilny i odarty z ostatniej sukni. Jest zaprzeczeniem siły i bogactwa. Jezus Chrystus na krzyżu jest całkowitą odwrotnością złotego cielca.  – podkreślił abp Grzegorz.

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie łódzki pasterz dodał – losy tej wojny są w rękach Pana Boga i Bóg tę wojnę wygra po swojemu! Używając siły i używając złota możecie rzeczywiście wygrać wojnę, ale zapytajcie się: czy w ten sposób możecie wprowadzić pokój miedzy ludźmi? Skończyć wojnę można przy pomocy siły i przy pomocy nacisku finansowego, można podpisać jakiś rozejm,  można zapisać jakieś minimum brzegowych do zakończenia działań wojennych. Czy to będzie wprowadzenie pokoju? – pytał duchowny.

Po zakończeniu nabożeństwa można było złożyć kolektę na rzecz pomocy przybywającym z Ukrainy.

Każdy kto chciałby włączyć się w pomoc materialną dla uchodźców przybywających do Polski z Ukrainy może to uczynić za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Łódzkiej, włączając się w zbiórkę pieniężną na zakup produktów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia.

Wpłać swój datek tutaj: https://www.caritas.lodz.pl/zbiorki/pomoc-zywnosciowa-dla-uchodzcow?fbclid=IwAR2-e4R2q2Vr65Mgs5J0swIHlVWn4xfhILL3mUXaxunjc6HlbKTvmccRJJg

lub zrób tradycyjny przelew na rachunek:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
90-507 Łódź, ul. Gdańska 111
Bank Pekao S.A. V O/Łódź
48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
z dopiskiem „Pomoc żywnościowa dla uchodźców z Ukrainy”.

Tekst/Foto ks. Paweł Kłys

 

 

BRAK KOMENTARZY