Transmisje Mszy św. w intencji górników i ich rodzin

28-11-2020
0
963

W niedzielę, 29 listopada, Program 1 Polskiego Radia przeprowadzi transmisję „barbórkowej” Mszy św. w intencji górników i ich rodzin z parafii pw. św. Barbary w Rudzie Śląskiej, natomiast Telewizja Polonia – transmisję Mszy św. z kościoła przy kopalni  „Wujek”.

Transmitowane przez Polskie Radio nabożeństwo z parafii pw. św. Barbary w Rudzie Śląskiej rozpocznie się o godz. 9.00. Tego samego dnia, o godz. 13.00 Telewizja Polonia przeprowadzi transmisję Mszy św. z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy KWK „Wujek” w Katowicach-Brynowie. Przewodniczyć jej będzie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Polskie Radio od wielu lat kultywuje tradycję transmisji Mszy św. z okazji popularnej „Barbórki”, czyli święta górniczego, obchodzonego 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii – patronki trudnej pracy, która opiekuje się m.in. górnikami, hutnikami, żołnierzami, rybakami i marynarzami.  Poranne nabożeństwo zwykle rozpoczyna obchody Dnia Górnika.

Warto przypomnieć, że Polskie Radio transmitowało niedzielne msze święte jako pierwsza rozgłośnia na świecie od maja 1927 roku. Po przerwie wojennej ich emisję wznowiono w roku 1945, cztery lata później władze komunistyczne zdjęły je z anteny. Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu dla wielu pokoleń Polaków były niekiedy jedyną szansą uczestnictwa w niedzielnej liturgii, na tyle ważną, że przed 40 laty ich wznowienia zażądali strajkujący robotnicy, wpisując to jako jeden z21 postulatów porozumień sierpniowych. 15 września 1980 roku odpowiednie dokumenty podpisali przedstawiciele Episkopatu i Komitetu do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Sześć dni później, w niedzielę 21 września, msza radiowa, jak ją od początku nazywano, po latach przerwy wróciła na antenę. Obecnie, decyzją kard. Stefana Wyszyńskiego, niedzielna transmisja nadawana jest z kościoła św. Krzyża w Warszawie.

jedynka.polskieradio.pl/ BP KEP

BRAK KOMENTARZY