Tablice upamiętniające kapelanów wojskowych, którzy zostali zamordowani w Katyniu, trafią do kościołów polonijnych w Chicago i Yorba Linda. W sobotę, 12 marca, w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się uroczystość ich poświęcenia.

„Będzie to przede wszystkim przypomnienie o tragicznej historii ludzi, którzy własnym życiem zapłacili za miłość do Boga i własnej ojczyzny oraz wyrazem uczczenia ich ofiary i bohaterstwa” – powiedział ks. Zbigniew Frąszczak, werbista pracujący w Ośrodku Polonijnym im. św. Jana Pawła II w Yorba Linda w Kalifornii, dokąd trafi jedna z poświęconych w katedrze polowej tablic upamiętniających kapelanów katyńskich. „Wierzę, że to wydarzenie będzie przypominało nam ciągle o tym, że istniały i istnieją do tej pory systemy totalitarne i ludzie, którzy szukają własnych korzyści i interesów, nie licząc się z ludzkim cierpieniem i tragedią” – dodał ks. Frąszczak.

Na tablicach, które trafią do w Chicago i Yorba Linda w Stanach Zjednoczonych  umieszczono napis: „Pamięci kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych przez sowietów w 1940 r.” („In memory of the chaplains of the polish army murdered by soviets in 1940 in the Katyn Crime”). Poniżej zostały umieszczone nazwiska zamordowanych kapelanów.

Msza Święta, podczas której zostaną poświęcone tablice upamiętniające kapelanów katyńskich, będzie celebrowana 12 marca o godz. 12.00 pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polowego Wiesława Lechowicza. Po Eucharystii w kaplicy katyńskiej katedry polowej zostaną złożone kwiaty i znicze. Następnie zaś rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Uroczystość została zorganizowana przez Ordynariat Polowy oraz Stowarzyszenie Kapelanów Katyńskich. Wezmą w niej udział środowiska związane z upamiętnieniem zbrodni katyńskiej. Udział zapowiedzieli przedstawiciele Prawosławnego Ordynariatu Polowego oraz Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

www.ordynariat.wp.mil.pl

Więcej: www.kapelanikatynscy.pl

BRAK KOMENTARZY