W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Między sesjami roboczymi rzecznicy odwiedzili miejsca pielgrzymkowe w archidiecezji warmińskiej. M.in. nawiedzili bazylikę konkatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Olsztynie, gdzie koncelebrowali Mszę św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Eucharystia sprawowana była w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski i archidiecezji warmińskiej. Abp Górzyński podkreślił w homilii, że „św. Wojciech swoją męczeńską śmiercią dał fundament naszej chrześcijańskiej wiary. Podkreślają to także historycy, bo w Gnieźnie wydarzyło się coś, co ma bardzo konkretny wymiar administracyjny – pierwsza metropolia, archidiecezja założona w Gnieźnie. A to miało wpływ także na to, że książę Chrobry został królem i powstało Państwo Polskie”.

Rzecznicy zwiedzili również Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka oraz Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, którego najsłynniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik, pełniący w latach 1516-1521 obowiązki administratora dóbr Kapituły, a także poznali historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Na temat aktualnych spraw Kościoła w Polsce uczestnicy wydarzenia w Gietrzwałdzie dyskutowali na specjalnej sesji z metropolitą warmińskim, który przyznał, że „instytucja rzecznika jest instytucją ważną w życiu Kościoła katolickiego, by inni nie tworzyli za nas narracji”. Dodał, że włączenie środków społecznego przekazu do duszpasterstwa jest istotne, gdyż również media są narzędziem posługi i ewangelizacji.

Ostatniego dnia rzecznicy sprawowali Eucharystię w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, które wiąże się z jedynymi w Polsce uznanymi przez Kościół objawieniami Matki Najświętszej. Objawienia miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Maryja ukazywała się dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Pierwsza z nich jest kandydatką na ołtarze. Etap diecezjalny jej procesu beatyfikacyjnego został zakończony przez archidiecezję warmińską 15 kwietnia br.

BP KEP

Fot. BP KEP

Spotkanie Rzeczników Diecezjalnych (Gietrzwałd, 22-24.04.2024 r.)