W niedzielę 24 września w polskich kościołach będą sprawowane Msze święte wynagradzające za grzechy pijaństwa, z prośbą o obfite owoce kończącego się Narodowego Kongresu Trzeźwości. Również tego dnia, w łączności z pielgrzymami na Jasną Górę, małżonkowie w wielu polskich świątyniach odnowią ślubne przyrzeczenia.

Na zakończenie trwającego od czwartku Narodowego Kongresu Trzeźwości w świątyniach całej Polski będą odprawiane Msze święte dziękczynno-błagalne. W   tym   dniu   modlitw o trzeźwość narodu wierni będą dziękować Bogu   za   dokonane   już   dzieła i wynagradzać   za   grzechy   pijaństwa i wszystkie grzechy z nim związane, a także prosić o  obfite  i  trwałe  owoce  Kongresu.

Tego dnia o godz. 9.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie będzie celebrowana transmitowana przez Polskie Radio Msza św. z homilią bp. Tadeusza Bronakowskiego. O godz. 11.00 zaś zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za  Narodowy  Kongres  Trzeźwości  pod  przewodnictwem  kard.  Kazimierza  Nycza  w  Archikatedrze  Warszawskiej. Tam, przy grobie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, zostaną złożone postanowienia kongresowe.

Przygotowane przez Zespół  KEP  ds.  Apostolstwa  Trzeźwości  materiały  duszpasterskie  na niedzielę kongresową zawierają  m.in. wstęp do Mszy świętej, homilię oraz propozycję  odnowienia  Ślubów  Jasnogórskich,  modlitwę  wiernych oraz modlitwę kongresową i hymn Narodowego Kongresu Trzeźwości. Zespół proponuje także nabożeństwo ekspiacyjno–błagalne przed Najświętszym Sakramentem. – Dobrze byłoby, gdyby  wiernym umożliwić  w  tym szczególnym dniu adorację Najświętszego Sakramentu – czytamy w materiałach przygotowanych na ten dzień. Zespół prosi też duszpasterzy, aby w ogłoszeniach zachęcili wiernych do wpisywania postanowień w parafialnej księdze trzeźwości oraz do zaangażowania się w którąś z form zobowiązań abstynenckich  jak np. Jasnogórska  Odnowa Narodu. Zespół podkreśla też, jak ważne jest otoczenie troską dzieci, które są  najliczniejszymi ofiarami pijaństwa i zaprasza do tworzenia grup Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej.

>>Materiały na niedzielę modlitw o trzeźwość narodu (24 września)

Najbliższa niedziela to również drugi dzień Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. W związku z tym wydarzeniem przewodniczący Rady ds. Rodziny bp Jan Wątroba zachęcił duszpasterzy, by w jedności z pielgrzymami, przeprowadzili w parafiach odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. – Niech to będzie także okazją do zawierzenia rodzin Matce z Jasnej Góry. Wszystkich małżonków – niezależnie od stażu małżeńskiego – zachęcam do odnowienia przyrzeczeń – napisał bp Jan Wątroba w specjalnej prośbie.

>>Prośba Przewodniczącego Rady ds. Rodziny

33. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin rozpocznie się w sobotę po południu Mszą św. w intencji Ojczyzny w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Przed godz. 17.00 pielgrzymi wysłuchają koncertu i świadectwa zespołu „Moja Rodzina”. Następnie zaplanowano Drogę Krzyżową po wałach jasnogórskich i Apel Jasnogórski.

W niedzielę o godz. 9.00 pielgrzymi wysłuchają konferencji nt. „Wychowanie dzieci i młodzieży – nowa podstawa programowa WDŻ”. Małżeństwa i rodziny zostaną też zaproszone na IX Światowe Spotkanie Rodzin z papieżem Franciszkiem w Dublinie, które odbędzie się w dniach 22–26 sierpnia 2018 r. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

BPKEP

Zobacz też:
>>Strona internetowa Narodowego Kongresu Trzeźwości
>>Strona internetowa Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin

BRAK KOMENTARZY