W trosce o bezpieczeństwo drogowe pasterzy Kościoła w Polsce

16-03-2019
958

Po raz piętnasty MIVA Polska razem z Akademią Jazdy Opel zorganizowała Kurs Bezpieczeństwa i Doskonalenia Techniki Jazdy dla Kierowców Biskupów. Wydarzenie miało miejsce na warszawskim Bemowie na Autodromie Automobilklubu Polskiego 12 marca 2019 r. podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W kursie teoretyczno-praktycznym wzięło udział blisko 30 kierowców biskupów. 

W czasie kursu kierowcy uczestniczyli w zajęciach teoretycznych z psychologiem transportu Waldemarem Chromińskim. Prezentowane były somatyczne i neurofizjologiczne przyczyny obniżonej sprawności kierowców, mechanizmy neuropsychologicznych procesów spostrzegania, wnioskowania, podejmowania decyzji czy źródeł błędów związanych z defektami uwagi i decyzji.

– Dobry kierowca to osoba, która potrafi panować nad sobą, osoba, która dba o bezpieczeństwo, która jest sympatyczna wobec innych użytkowników dróg, nie podchodzi do jazdy jako do agresywnej rywalizacji, lecz przede wszystkim realizuje cel bezpiecznego przejazdu – podkreślił Chromański.

W części praktycznej kursanci na autodromie wraz z instruktorami wykonywali określone ćwiczenia za kierownicą. Mieli również okazję przejść szkolenia na symulatorach bezpieczeństwa. Kurs był szansą nabycia doświadczenia, pewności oraz techniki wychodzenia z poślizgu.

– Od prawie dwudziestu lat współpracujemy z MIVA Polska i staramy się w tych spotkaniach stwarzać takie sytuacje, które mogą zaskoczyć na drodze. Nagła zmiana przyczepności, niespodziewany poślizg, zmiana nawierzchni, opanowanie tego i podjęcie decyzji w ciągu ułamków sekund może i ratuje w takich przypadkach życie i zdrowie. Tego właśnie tutaj uczą się kierowcy biskupów –  tłumaczył Mariusz Stuszewski, właściciel Akademii Jazdy Opel. 

Podczas kursu biskupi oraz ich kierowcy w ramach wdzięczności za przeprowadzony kurs, przekazało do MIVA swoje wsparcie na pojazdy misyjne. W tym roku wsparcie trafi do Republiki Środkowo-afrykańskiej, do diecezji Bour, gdzie planowany jest zakup 3 motocykli i 2 samochodów terenowych.

– Jestem bardzo wdzięczny, że mogę brać udział w tym kursie i wszystkim polecam żeby zdobyć takie doświadczenie, by na drogach troszczyć się również o innych użytkownik drogi – relacjonuje ks. Łukasz Kordowski, kierowca Ordynariusza diecezji ełckiej.

Inicjatywa Kursu Doskonalenia Jazdy dla Kierowców Biskupów powstała w 2001 r. po tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka, który zginął w wypadku samochodowym. Od tego czasu MIVA Polska organizuje cyklicznie kursy doskonalenia jazdy dla Kierowców Biskupów. Mają one na celu podnoszenie kwalifikacji Kierowców Biskupów do bezpiecznej jazdy i przewozu dostojników Kościoła w Polsce. 

MIVA Polska (Mission Vehicle Association Poland) jest instytucją Kościoła w Polsce powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski do pomocy polskim misjonarzom na całym świecie w zdobywaniu środków transportu, potrzebnych w ich pracy misyjnej. MIVA działa pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Potrzeby misjonarzy dotyczą najczęściej samochodów terenowych, motocykli i łodzi motorowych oraz rowerów dla katechistów misyjnych. MIVA Polska ma też na swoim koncie takie pojazdy jak: ambulanse, skutery śnieżne, traktory, wózki dla niepełnosprawnych, a nawet motolotnię, moto-taczkę czy zwierzęta pociągowe. Najbardziej znaną akcją prowadzoną przez MIVA jest Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na środki transportu dla misjonarzy.

MP/BP KEP