Po raz pierwszy do tuleckiego sanktuarium maryjnego wyruszyła pielgrzymka z Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. − Mężczyźni pielgrzymowali z obrazem św. Józefa.

Ks. Marian Libera, proboszcz i kustosz sanktuarium zwraca uwagę, że wspólny śpiew, modlitwa, zawierzenie Tuleckiej Pani i św. Józefowi – dają siłę, odwagę i męską dumę z bycia razem. − Jest również czas na braterski posiłek i rozmowy − podkreślał ks. kustosz.

Pielgrzymi, którzy przybyli do sanktuarium, wzięli udział w spotkaniach dyskusyjnych, podczas których podejmowali tematy związane z wiarą jako drogą. – Była to okazja do podzielenia się świadectwem życia i wiary – podkreśla ks. proboszcz Libera.

W tuleckim sanktuarium swoje wykłady wygłosili ks. Paweł Bogdanowicz COr, o. Dariusz Galanta OMI, egzorcysta, o. Leonarda Bieleckiego OFM oraz ks. Marian Sikor.

W czasie uroczystości w Tulcach zorganizowano stoiska do prezentacji wspólnot, ruchów i inicjatyw męskich działających w archidiecezji poznańskiej. − To szansa na ich poznanie i włączenie się w ich funkcjonowanie lub przeniesienia na grunt swoich parafii − zaznacza ks. kustosz.

W specjalnym autobusie krwiodawstwa przeprowadzono akcję poboru krwi.

Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. 2 września 1979 abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi. Stało się tak w wyniku długoletnich próśb i modlitw tysięcy pielgrzymów przybywających do tego świętego miejsca.

Do tuleckiego sanktuarium pielgrzymują nie tylko młodzieńcy i mężczyźni uczestniczący w Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, ale przede wszystkim rzesze pątników nawiedzających to miejsce w czasie wrześniowego Wielkiego Odpustu Maryjnego ku czci Narodzenia NMP.

Do Tulec przybywają także młode małżeństwa i osoby przygotowujące się do założenia rodziny w każdą trzecią niedzielę miesiąca, modląc się w intencji rodzin oraz wyboru dobrego współmałżonka. Uczestniczą oni też w konferencjach poświęconych małżeństwu i rodzinie odbywających się w Tulcach w ramach spotkań Rodzina Szkołą Miłości.

Tekst homilii

KAI

BP KEP