XXIII Dzień Papieski będzie obchodzony w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 15 października 2023 roku pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia” – ogłosił dziś w Warszawie kard. Kazimierz Nycz.

Podczas spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że wybierane co roku hasło Dnia Papieskiego pokazuje, że pontyfikat Jana Pawła II powinien trwać „w nas, w Kościele i w świecie” ze względu na wartości i przesłanie, które on przynosił. Metropolita warszawski podkreślił, że hasło „Cywilizacja życia” jest aktualne „w kontekście rodziny, dzieci, młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa i w każdej chwili grozi rozszerzeniem”. „Mówienie o cywilizacji życia, o której mówił Jan Paweł II, wydaje się więc niezwykle ważne” – dodał.

Ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podsumował ubiegłoroczną zbiórkę przeprowadzoną w ramach XXII Dnia Papieskiego. Był on obchodzony 16 października 2022 roku pod hasłem „Blask prawdy”. Łącznie w zbiórkach na programy stypendialne Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zebrano ponad 9,3 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie blisko 2 000 stypendystów, w tym 70 z Ukrainy.

Ks. Łukasz Nycz zajmujący się w ramach Fundacji formacją stypendystów zapowiedział wakacyjne spotkania, podczas których uzdolniona młodzież z małych miejscowości  wypoczywa i poznaje nauczanie św. Jana Pawła II. W tym roku zaplanowano trzy wyjazdy: studenci spotkają się od 5 do 11 lipca w Zielonej Górze, uczniowie wyjadą do Radomia od 14 do 24 lipca, natomiast maturzyści będą wypoczywać we wrześniu w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną.

Podczas spotkania historią swojego życia podzieliła się Paulina Muszyńska, stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. „Fundacja daje mi skrzydła. Jedno to środki finansowe, drugie – formacja. Nasze talenty potrzebują tego, by ktoś w nie uwierzył” – powiedziała.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat. Promuje ona nauczania Papieża i wspiera uzdolnioną młodzież. Na czele Rady Fundacji stoi kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. W ciągu dwudziestu dwóch lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”.

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wesprzeć przekazując 1,5% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. W roku ubiegłym wpłaty z tytułu 1% wyniosły 296 427,73 zł. Tegoroczna kampania 1,5% odbywa się pod hasłem „Daj wiarę naszym marzeniom o edukacji”.

Dzielo.pl/ BP KEP

>>Więcej 

 

Ogłoszenie hasła i terminu XXIII Dnia Papieskiego - konferencja prasowa FDNT (Warszawa, 1.03.2023)

BRAK KOMENTARZY