Zainaugurowano Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej

0
77

Mszą Krzyżma w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku zainaugurowano 28 marca 2024 r. I Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej, którego mottem są słowa: „Ja jestem z wami”. Kongres będzie trwał dwa i pół roku i zakończy się 4 czerwca 2026 roku w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

„Prośmy Ducha Świętego, by Kongres stał się wielką wspólną modlitwą duchownych i świeckich, dziękczynieniem za Eucharystię, za szafarzy Eucharystii, wypraszaniem łaski powołania kapłańskiego dla ludzi młodych, szukaniem nowych dróg i sposobów głoszenia Ewangelii” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki inaugurując Kongres. „Chcemy w tym czasie w mocy Ducha Świętego odnawiać naszą wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Sakramencie Ołtarza i ożywiać nasze relacje z Bogiem obecnym w Eucharystii oraz rozpalać miłość do życia Eucharystią i do adorowania Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie” – dodał.

W nawiązaniu do rozpoczętego I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej, hierarcha podkreślił nierozerwalność Sakramentu Eucharystii z Sakramentem Kapłaństwa.  „Kapłan jest sługą Eucharystii (…) Włączony w Chrystusa – Kapłana przez sakrament święceń, Jego mocą sprawuje Eucharystyczną Ofiarę. Nie ma kapłaństwa bez Eucharystii i nie ma Eucharystii bez kapłana” – powiedział ordynariusz ełcki. „Kapłan winien być specjalistą w głoszeniu Ewangelii, odprawianiu Mszy św. i trwaniu na adoracji przed Najświętszym Sakramentem” – dodał.

Inauguracja czasu kongresowego była również okazją, aby wszystkim zgromadzonym kapłanom złożyć życzenia. „By wasze oczy były w Nim zawsze utkwione i serce otwarte na Jego miłość, prawdę, dobro i piękno (…) Niech zrodzi się w was jeszcze większe pragnienie prowadzenia wiernych do zbawienia poprzez gorliwe głoszenie Słowa i piękne celebrowanie Eucharystii (…) Bądźcie kapłanami przesiąkniętymi Eucharystią, adoracjami i medytacjami przed Najświętszym Sakramentem”. A także podziękować za gorliwą posługę duszpasterską, ewangelizacyjną, katechetyczną i charytatywną w Kościele i dla Kościoła.

W zdobywaniu szczytów świętości kapłańskiej niezastąpionym środkiem jest adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystia. „Zachęcam do codziennej modlitwy w ciszy, do adoracji przed Najświętszym Sakramentem” – mobilizował duchownych pasterz ełcki.

Na ręce bp. Jerzego Mazura wszystkim kapłanom życzenia i kwiaty złożyli przedstawiciele duchowieństwa, sióstr zakonnych, władz samorządowych i wspólnot kościelnych.

Uroczystości zakończyły się spotkaniem bp. Jerzego Mazura z ministrantami i lektorami.

ks. KZ/ www.diecezjaelk.pl

Zobacz też: Słowo Biskupa Ełckiego inaugurujące Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej

Więcej

BRAK KOMENTARZY